"По кожному прізвищу шукаємо". Зеленський повідомив, що з російського полону повернули вже 3035 українців

Зеленський: Україна вміє досягати свого
Фото: ЕРА

Україна повернула з російського полону понад 3 тис. українців, яких захопив ворог після початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року. Про це у зверненні до українців 31 січня заявив президент України Володимир Зеленський, стенограму опублікувала пресслужба глави держави.

"Зараз є хороша новина. Саме таких новин ми всі чекаємо. Сьогодні вдалося звільнити з російського полону ще 207 українців. 180 рядових і сержантів. 27 офіцерів. [...] Це вже 50-й обмін за час повномасштабної війни. Загалом 3035 людей удалося повернути. І ми зробимо все, щоб повернути кожного й кожну. Ми ні про кого не забули. По кожному прізвищу шукаємо", – сказав Зеленський.

За його словами, серед тих, кого вдалося повернути цього дня, майже половина – захисники Маріуполя.

"Воїни Збройних сил, Нацгвардії, підрозділів Державної прикордонної служби й Національної поліції. 207 хлопців скоро будуть удома, з рідними. 207 родин уже щасливі. Упевнений: хлопці вже телефонують додому, вже почули найважливіші слова. Я щасливий, що це вдається", – наголосив президент.

Він подякував команді, яка займалася підготовкою обміну, окремо згадавши начальника Головного управління розвідки Міноборони Кирила Буданова, главу Офісу президента України Андрія Єрмака, голову СБУ Василя Малюка, секретаря координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Дмитра Усова, міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка й омбудсмена Дмитра Лубінця.

"Я вдячний усім, хто допомагає. Ми дуже часто чули – у різні моменти, – що щось не вийде. Коли знаєш, що саме робити, усе вдається. І навіть те, що комусь може здаватися неможливим. Україна вміє досягати свого", – заявив Зеленський.

Контекст:

17 листопада 2023 року в координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими заявляли, що країна-агресор Росія фактично заморозила обмін полоненими з Україною із серпня 2023 року, затягуючи обміни і створюючи різні перешкоди. У штабі нагадали, що останній обмін відбувся 7 серпня, тоді Україна змогла повернути лише 22 осіб.

На початку грудня в інтерв'ю Associated Press президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна і РФ проводять непублічні обміни військовополоненими, зокрема "прямо на полі бою".

3 січня 2024 року відбувся найбільший із початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року обмін військовополоненими, звільнили 230 українців і українок. Додому повернули 130 представників ЗСУ (зокрема 14 тероборонців і 14 представників Військово-морських сил), 55 нацгвардійців, 38 прикордонників, одного поліцейського й шістьох цивільних – 225 чоловіків і п'ять жінок. 48 військових, яких повернули в Україну, вважали зниклими безвісти.

Унаслідок обміну 31 січня, за даними координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, повернулися 95 представників ЗСУ, 56 нацгвардійців, 26 прикордонників, 29 воїнів територіальної оборони й один представник Національної поліції України. Щонайменше 36 із них мають поранення або серйозні хвороби. Найстаршому зі звільнених уже виповнився 61 рік, а наймолодшому невдовзі буде 21.