Подоляк: Ми не збираємося спускати на гальмах історію з КСУ
Конституційний Суд України не залишив владі країни можливості, щоб вийти з конституційної кризи, рухаючись "виключно за процедурами", заявив радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк.
Радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк в інтерв'ю виданню "Бабель" заявив, що керівництво країни не має наміру "спускати на гальмах" ситуацію щодо Конституційного Суду.
"Ми точно не будемо спускати на гальмах, але є процедурні питання. Є досить жорсткі законопроєкти, зокрема президентські. Вони повинні пройти всі комітети, слухання і вийти в зал. Якщо зал із якихось причин не зрозуміє важливості цього питання, будуть інші рішення. Будемо пропонувати їх суспільству... Ми говоримо про якусь політико-правову систему рішень, а не про суто правову, але, на жаль, Конституційний Суд не залишив нам можливості рухатися виключно за процедурами", – зазначив Подоляк.
Конституційний Суд України 27 жовтня 2020 року скасував частину положень антикорупційних законів і вказав, що встановлення кримінальної відповідальності за декларування свідомо недостовірних даних, а також умисне неподання декларацій є надмірним покаранням за вчинення таких правопорушень.
НАЗК у зв'язку з рішенням КСУ 28 жовтня закрило доступ до реєстру електронних декларацій і припинило їх перевірку, зберігання та оприлюднення. Керівник агентства Олександр Новіков назвав рішення КСУ "нищівною поразкою антикорупційної реформи".
Голова КСУ Олександр Тупицький заявляв, що НАЗК спеціально "розігнало ситуацію", суддя КСУ Ігор Сліденко заявив, що рішення суду не передбачало необхідності закривати реєстр.
29 жовтня після засідання РНБО, виконуючи розпорядження Кабміну, НАЗК відкрило доступ до реєстру електронних декларацій.
Того самого дня президент України Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт, яким пропонують визнати неправомірним рішення КСУ, позбавити повноважень весь склад суду і призначити новий, а також забезпечити безперервність дії антикорупційного законодавства. Тупицький заявив, що цей проєкт закону має ознаки конституційного перевороту і суперечить двом статтям Конституції України. Він стверджує, що зміна складу КСУ може привести до порушення територіальної цілісності України. Він також не відкинув, що щодо нього можуть здійснювати різні провокації, наприклад, йому можуть підкинути російський паспорт або гроші.
3 листопада Рада закликала 11 суддів КСУ, які голосували за скасування частини антикорупційних норм, піти у відставку. 4 листопада 226 нардепів підписали й передали до КСУ заяву із закликом до суддів добровільно скласти повноваження.