Єрмаку вдалося не дозволити Джуліані втягнути Україну в тіньову політику – Подоляк про записи CNN

Подоляк про Єрмака: Андрій Борисович поводився цілком гідно
Фото: Михайло Подоляк / Facebook
Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк прокоментував записи розмов адвоката 45-го президента США Дональда Трампа Рудольфа Джуліані з американським дипломатом Куртом Волкером та нинішнім главою ОП Андрієм Єрмаком, який був 2019 року радником президента. Коментар Подоляка ОП надав виданню "ГОРДОН".

Телеканал CNN 8 червня опублікував записи розмов, під час яких Джуліані тисне на Єрмака, вимагаючи відновлення розслідування діяльності Гантера Байдена – сина колишнього віцепрезидента США й імовірного суперника Трампа на президентських виборах 2020 року Джо Байдена – у компанії Burisma. Єрмак, за даними CNN, "терпляче слухав" і намагався погодити дату першого візиту Зеленського у США, а також висловлював згоду особисто обговорити розслідування під час цього візиту.

На думку Подоляка, Джуліані 2019 року намагався скористатися "конспірологічними історіями", одержаними від команди попередньої української влади, зокрема, колишнього генпрокурора Юрія Луценка.

Подоляк вважає, що сама стенограма та її оцінка американськими журналістами "чітко свідчать про спробу чинити на Україну деструктивний тиск, який ґрунтується на фейках і хибній упевненості в нібито участі українців та американців в Україні у спрямованій проти США активності".

Радник глави ОП заявив, що "Андрій Борисович поводився цілком гідно, чудово розуміючи, які ризики для країни становить поведінка окремих політиків і ситуація загалом".

"Головною метою Єрмака в цій розмові стала спроба повернути Джуліані в площину традиційної конструктивної дипломатії. Повернути його зі світу конспірології... Єрмаку вдалося витримати лінію розмови так, що Україна не перетнула межі між звичайною дипломатією і тіньовою політикою, в яку нас намагалися втягнути", – сказав він.

За словами Подоляка, події 2019-го і 2020 року доводять, що команда президента Володимира Зеленського завжди дотримувалася принципу невтручання у внутрішні політичні процеси в інших державах.

Водночас Подоляк зазначив, що так зване розслідування Джуліані є "надзвичайно небезпечним глобальним фейком", який досі хвилює американську громадську думку.

Контекст:

Матеріали про розмову Єрмака і Джуліані почали публікувати після того, як американські ЗМІ повідомили, що квартиру адвоката Трампа обшукали агенти ФБР у межах кримінального розслідування його дій в Україні.

Наприкінці вересня 2019 року Єрмак підтвердив в інтерв'ю LB.ua, що двічі спілкувався з Джуліані – телефоном та особисто.

9 вересня 2019 року глави комітетів Палати представників Конгресу США Еліот Енгель, Адам Шифф та Елайджа Каммінгс (усі – Демократична партія) оголосили про початок розслідування повідомлень про спроби Трампа, Джуліані та інших осіб чинити тиск на уряд України, щоб поліпшити свої позиції напередодні президентської кампанії 2020 року. Вони наголошували на тому, що адміністрація Трампа, змушуючи Київ "провести два політично мотивовані розслідування, замасковані під антикорупційну діяльність", погрожувала відмовити Україні у військовій допомозі.

24 вересня спікерка Палати представників Конгресу США демократка Ненсі Пелосі оголосила про початок офіційного розслідування в межах процедури імпічменту президента Трампа у зв'язку зі скандалом, який почався після публікацій The Washington Post і The New York Times про можливий тиск Трампа на Зеленського під час липневої телефонної розмови.

25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму розмови. З неї випливало, що Трамп порушив питання про розслідування діяльності в Україні Гантера Байдена, а Зеленський пообіцяв Трампу, що новий український генпрокурор "подивиться на ситуацію". Зеленський заявив, що під час телефонної бесіди його ні до чого "не підштовхували", і підкреслив, що не хоче бути втягнутим у виборчу кампанію у США.

Трамп називав розслідування демократів "полюванням на відьом" і наполягав, що не тиснув на Зеленського. У підсумку Палата представників оголосила йому імпічмент, а Сенат відхилив обидві статті обвинувачення.