Політолог про "вишки Бойка": Цей кейс може потрапити в хрестоматії у частині завдавання іміджевих втрат політичним опонентам
Скандал із закупівлею бурових вишок для "Чорноморнафтогазу" мав завдати шкоди репутації екс-міністра енергетики, нардепа від Опозиційного блоку Юрія Бойка, але у світлі останніх заяв генпрокурора він може обернутися зростанням рейтингу політика, заявила політолог, кандидат філософських наук Олександра Решмеділова.
Однією з причин, чому із закупівлею бурових вишок для "Чорноморнафтогазу" пов'язали ім'я тодішнього міністра енергетики, а зараз – нардепа від Опозиційного блоку Юрія Бойка, може бути перспектива його призначення в той момент на пост прем'єр-міністра. Про це заявила у своєму Facebook політолог, кандидат філософських наук Олександра Решмеділова.
"Розрахунок "сім'ї" і "молодореформаторів" був до банального простим (ну не дарма ж їх Манафорт консультував (керівник виборчого штабу президента США Дональда Трампа Пол Манафорт був консультантом Партії регіонів і екс-президента України Віктора Януковича. – "ГОРДОН"): "перевести стрілки" у скандалі із закупівлею бурових вишок на Бойка і вирішити відразу кілька завдань. По-перше, нехай доводить, що не верблюд, тобто не причетний. По-друге, привід для зняття з посади – залізобетонний, перевищив повноваження. Так і з прем'єрськими амбіціями дивись охолоне. Цей кейс може з легкістю потрапити у підручники і хрестоматії у частині завдавання іміджевих втрат політичним опонентам", – написала політолог.
Вона нагадала, що генпрокурор Юрій Луценко заявив: у Генеральної прокуратури України немає доказів причетності Юрія Бойка до схеми з купівлі двох самопідйомних бурових установок В312 і В319. І додала, що вигоду від операції дістали екс-президент України Віктор Янукович і колишній прем'єр-міністр, екс-голова Національного банку України Сергій Арбузов.
"Кілька років у ЗМІ активно тиражували історію про закупівлю горезвісних вишок, які пов'язували з ім'ям тодішнього міністра енергетики Юрія Бойка. Перевіряти причетність, як це вже давно заведено в Україні, не стали. Одне було зрозуміло, що хтось таки "шубу вкрав". Однак генпрокурор Луценко у своїй недавній промові заявив, що це Янукович і Арбузов одержали $95 млн. Ще понад $45 млн незаконного збагачення одержали високопоставлені співробітники "Нафтогазу України" і "Чорноморнафтогазу", – зазначила Решмеділова.
Політолог уважає, що останні заяви Генпрокуратури допоможуть Бойку виростити рейтинг до майбутніх виборів.
"Але хто б міг подумати, що через сім років Бойко з топ-чиновника перетвориться на топ-опозиціонера. І тому "нововиявлені обставини у справі вишок" повністю звільняють його від тягаря минулих років і дають можливість зробити заявку на вихід у фінал у майбутніх виборчих кампаніях", – прогнозує експерт.
За версією слідства, посадові особи Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, НАК "Нафтогаз України" та ДАТ "Чорноморнафтогаз" у березні та жовтні 2011 року закупили приблизно за $400 млн бурові установки В312 і В319 за значно завищеними цінами.
За словами Луценка, у процесі закупівлі вкрали приблизно $144 млн. До злочинної схеми, згідно зі свідченнями одного зі свідків у цій справі, були причетні Янукович, Арбузов, екс-глава "Нафтогазу" Євген Бакулін, колишній голова правління "Чорноморнафтогазу" Валерій Ясюк та інші чиновники. $95 млн переказали на рахунки компаній Януковича й Арбузова, понад $45 млн одержали високопоставлені співробітники "Нафтогазу України" і "Чорноморнафтогазу", ще $4 млн – власниця ПАТ "Вернум банк" Наталія Ігнатченко за конвертаційні послуги.
Сам Бойко заявив, що його ім'я пов'язали з буровими вишками, оскільки намагалися замести сліди і перекласти відповідальність, а кампанію з дискредитації запустили за вказівкою оточення Януковича.