Політолог Кулик: До рішення суду щодо "Навігатор комплект" може мати стосунок скандальний суддя Хрипун
Корупція у сфері нафтогазового видобування України набула нових масштабів через слабкий громадський контроль, дискредитаційні повноваження чиновників і проблеми в судовій системі. Про це у своїй колонці на "Цензор.НЕТ" написав політолог, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
Автор звернув увагу на існування так званого бермудського трикутника корупції, який складається із трьох основних чинників: дискредитаційних повноважень посадовців, монополії на ухвалення рішень і відсутності належного громадського контролю. На його думку, українська система корупції виходить за межі традиційних схем.
"Наша країна відзначається інноваційним підходом, створюючи нові геометричні – чотирикутні – форми корупції, – зазначив Кулик. – Четвертий кут корупції, як не дивно, – це судова система: це коли рішення суду стають відомими заздалегідь, до розгляду й озвучення ухвали".
Він вважає, що цей аспект є важливою частиною корупційної практики, яка дає змогу маніпулювати результатами судових процесів.
Як приклад він навів ситуацію в "Укргазвидобуванні" й "Укрнафті" і буріння сотень нових свердловин.
"За таких масштабів робіт завжди знайдеться той, хто захоче всіх обхитрити й заробити більше, ніж передбачено договорами", – зазначив політолог.
Він написав, що "Укрнафта" як державна компанія була генеральним замовником та уклала договір на послуги зі спорудження свердловин №35, №36 і №37 Верхньомасловецького родовища.
"Проте коли роботи з буріння трьох свердловин були завершені, то генеральний підрядник "Навігатор комплект", схоже, обрав тактику "я – не я, і хата не моя". І, як стверджують наші джерела, просто відмовився оплатити субпідрядникам, сервісним буровим компаніям і постачальникам матеріалів акти виконаних робіт, наданих послуг із буріння, що були підписані директорами компаній, на яких стоять печатки обох сторін і по яких уже були сплачені податки", – описав він подробиці.
Буровій компанії вже надійшло рішення першої судової інстанції про арешт рахунків, і, згідно із судовими реєстрами, дійсно, керівник "Навігатора" Роман Кунцяк є відповідачем у справі №910/12165/24 за позовом ТОВ "Нафтогазбуріння", яке подало позов на арешт рахунків і майна на суму в розмірі 28 млн грн.
"І саме його, як кажуть розслідувачі, зрештою, варто вважати відповідальним за великі кредиторські заборгованості перед постачальниками обладнання й послуг за виконання контракту з державною "Укрнафтою". Кунцяк має великі кредиторські заборгованості перед постачальниками обладнання, і, щоб заспокоїти кредиторів і переконати, що незабаром уся кредиторка буде сплаченою, директор приводить дуже переконливий аргумент: що вже в понеділок (мається на увазі понеділок, що настане 25 листопада 2024 року) арешт буде знято, що є домовленості й людина пообіцяла, що з понеділка починаємо платити", – зазначив Кулик.
Політолог написав, що з понеділка, 25 листопада, апеляційну скаргу Кунцяка розглядатиме Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів Інни Скрипки, Олега Хрипуна й Антоніни Мальченко.
"Усі події відбуваються за теорією "бермудського трикутника", суд узяв час на "творчий підхід" та оголосив ухвалу про оголошення перерви в судовому засіданні. То яким чином директор компанії відповідача вже наперед знає зміст ухвали, якої ще суд не виніс? – наголосив експерт. – Як кажуть розслідувачі, до рішення щодо "Навігатор комплект" може мати стосунок скандальний суддя Хрипун, який уже був фігурантом розслідувань "бігусів" (проєкту Bihus.info. – "ГОРДОН") і НАЗК", – зазначив політолог.
У розслідуванні йшлося "про багатомільйонні будинки й невідповідність доходам", додав він.
"Якщо 25 листопада рішення на користь "Навігатор комплект" усе-таки відбудеться, то це буде означати, що "бігуси" мали рацію щодо "доброчесності" судді Хрипуна. І логічно припустити, що діяти він буде в інтересах кінцевих бенефіціарів "Навігатор комплект", – зробив висновок Кулик.