Понад 40% українців вважає політику Угорщини на Закарпатті підготовкою до анексії та окупації – опитування

19,9% українців вбачають у діях Будапешта справжню дружню допомогу угорській меншині Закарпаття
Фото: depositphotos.com

41,4% українців вважають політику Угорщини на Закарпатті підготовкою до анексії та окупації регіону. Про це свідчать опубліковані 13 грудня результати дослідження, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва, спільно з Київським міжнародним інститутом соціології.

19,9% опитаних вбачають у діях Будапешта справжню дружню допомогу угорській меншині Закарпаття.

18,4% респондентів вважають, що угорська сторона сприяє розвитку Закарпатської області, погодивши це з українським урядом.

Ще 20,3% громадян вагалися з відповіддю.

Опитування проводили із 22 жовтня до 12 листопада серед громадян віком від 18 років по всій Україні, окрім тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей, а також Криму. Усього опитано 2003 респонденти методом телефонних інтерв'ю з використанням комп'ютера. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 та з урахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищує: 2,4% – для показників, наближених до 50%; 2,1% – для показників, наближених до 25%; 1,5% – для показників, наближених до 10%.

Контекст:

Відносини Києва та Будапешта погіршилися після ухвалення в Україні у вересні 2017 року закону "Про освіту". Відповідно до норм цього документа, розширюють використання державної мови у шкільному навчанні. Угорщина висловила занепокоєння майбутнім угорської меншини в Україні.

Українська сторона пояснювала, що в угорських школах на Закарпатті українську мову викладали в таких мізерних обсягах, що після закінчення школи більшість молодих угорців практично її не розуміє. Отже, у них виникають проблеми під час вступу до українських університетів та пошуку роботи.

Також в Угорщині вважали неприйнятним ухвалений 2019 року закон про функціонування української мови як державної. Глава МЗС Угорщини Петер Сіярто говорив, що цей закон порушує права угорської меншини в Україні.

У січні 2020 року прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що відносини Угорщини та України можна змінити за допомогою перемовин із Зеленським. 29 травня глава МЗС Дмитро Кулеба передав через Сіярто офіційне запрошення Орбану від президента України Володимира Зеленського відвідати Україну.

Восени 2020 року відносини між країнами загострилися після того, як Сіярто у день голосування на місцевих виборах в Україні 25 жовтня закликав угорців, які мешкають на Закарпатті, підтримати політичну силу КМКС "Партія угорців України". В українському МЗС заявили про пряме втручання у внутрішні справи та неповажне ставлення до законів України.

Україна 26 жовтня заборонила в'їзд до країни двом високопосадовцям з Угорщини через агітацію на місцевих виборах у Закарпатській області.

У червні 2021 року міністр керівник адміністрації Орбана Гергей Гуяш заявив, що Орбан готовий зустрітися із Зеленським. "Україна це дуже важливий сусід Угорщини,  сказав Гуяш. Немає додаткових умов для цієї зустрічі".

3 грудня Зеленський та Орбан провели телефонну розмову. Зеленський заявив про готовність розвивати добросусідські відносини з Угорщиною.