Порошенко: Усе керівництво "Укроборонпрому" має пройти перевірку на поліграфі
Президент України Петро Порошенко попросив передати правоохоронцям або контррозвідці Служби безпеки України дані досліджень на поліграфі керівництва концерну "Укроборонпром", якщо під час перевірки буде виявлено "ті чи інші обставини скоєння злочину".
Усе керівництво державного концерну "Укроборонпром" має пройти перевірку на поліграфі. Про це заявив президент України Петро Порошенко 2 квітня на нараді із секретарем Ради нацбезпеки і оборони України Олександром Турчиновим та його заступником Сергієм Кривоносом, повідомила прес-служба глави держави.
"Ми звертаємося до уряду з проханням забезпечити організацію досліджень на поліграфі всього керівного складу "Укроборонпрому". Окремо підготуйте списки тих, хто має пройти дослідження. Прошу включити туди і керівників державних підприємств оборонно-промислового комплексу, і тих, хто відповідає за фінансову діяльність", – сказав президент.
Порошенко попросив передати правоохоронцям або контррозвідці Служби безпеки України дані досліджень, "якщо будуть виявлені ті чи інші обставини скоєння злочину".
Кривонос презентував Порошенку пропозиції щодо перевірки "Укроборонпрому" та реформування оборонного сектору.
Також Порошенко заявив, що на підставі рекомендацій Кривоноса звернеться до уряду щодо фінансування аудиту "Укроборонпрому", і рішення, на його думку, має бути ухвалено у квітні. Окрім цього він сказав, що концерн має окремо перевірити Державна аудиторська служба і Рахункова палата та громадські організації.
Порошенко також наполягає на якнайшвидшому розгляді в парламенті законопроекту про зміни до закону про державне оборонне замовлення й виступає за залучення до роботи Наглядової ради "Укроборонпрому" представників країн – партнерів України.
25 лютого 2019 року вийшли перші дві частини розслідування "Наших грошей" про розкрадання в оборонному секторі України. Журналісти стверджують, що учасники групи через фірми-прокладки перепродували заводам "Укроборонпрому" контрабандні запчастини із РФ або деталі, крадені на українських військових складах. Головною ланкою схеми була фірма "Оптимумспецдеталь", якою керували друзі учасника схеми колишнього першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони Олега Гладковського – підприємці Андрій Рогоза та Віталій Жуков.
У наступній частині розслідування йшлося, що через дії корупціонерів Україна ледь не зірвала підписаний у 2016 році контракт із ремонту літаків Ан-26 для Казахстану.
У заключній частині розслідування програми "Наші гроші", яка вийшла 11 березня, ішлося, що Національне антикорупційне бюро за посередництва позаштатного агента Євгена Шевченка викреслило фірму "Оптимумспецдеталь" із переліку фіктивних, що дало їй змогу продовжити співпрацю з держконцерном "Укроборонпром".
4 березня Порошенко підписав указ про звільнення Гладковського. На його місце було призначено Кривоноса.
16 березня Порошенко своїм указом ввів у дію рішення РНБО, яке передбачає аудит "Укроборонпрому", корпоратизацію підприємств концерну, зміни в закон України "Про державне оборонне замовлення" та інші кроки щодо реформування оборонно-промислового комплексу.