Порошенко заявив, що може відвідати засідання ТСК щодо вагнерівців, але разом із Зеленським
Це, за його словами, буде можливо, коли питання вагнерівців буде офіційно включено у предмет діяльності ТСК, пише сайт "Європейської солідарності".
"Ми не беремо участі у фейковій комісії, яка була створена двома політичними силами – "Слуга народу" та ОПЗЖ. Вони мають у своєму розпорядженні правоохоронні органи. На сьогоднішній день позиція правоохоронних органів була висловлена – ні СБУ, ні Офіс генерального прокурора вагнерівцями займатися не буде, бо їм це не потрібно. Ми висунули пропозицію – або створіть окрему слідчу комісію, або включіть до предмета ведення існуючої слідчої комісії справу вагнерівців. Це потрібно для того, щоб захистити українських воїнів, захистити українських розвідників, які будуть давати свідчення – у тому числі й цілком таємні – від переслідування діючою владою, у якої точно рило в пуху", – сказав Порошенко.
П'ятий президент заявив, що його участь у засіданні ТСК буде ефективнішою, якщо одночасно туди прибуде чинний глава держави Володимир Зеленський.
"Особливо це стає актуальним після інтерв'ю Зеленського. Так само, як я – п'ятий президент – погоджуюсь прийти, так і шостий президент має прийти і дати свідчення: кому він дзвонив, що він сказав. Хто з його оточення здав операцію, яка дозволила б притягти не тільки 33 убивць українців, а й [президента РФ Володимира] Путіна і Росію до міжнародної відповідальності за агресію проти України. Отже, чекаємо рішення парламенту і засідання комісії", – додав Порошенко.
Верховна Рада 19 травня створила ТСК із питань можливих злочинів представників державної влади, проваливши перед цим створення комісії, яка займалася б лише одним питанням – справою вагнерівців.
Перше засідання ТСК провела 6 липня, Порошенка запросили на наступне, яке відбудеться 16 липня в закритому форматі.
Контекст:
29 липня 2020 року влада Білорусі повідомила про затримання 33 іноземців, які є членами приватної військової компанії "Вагнер". Офіс генерального прокурора України 12 серпня звернувся в Генеральну прокуратуру Республіки Білорусь із запитами про видання 28 вагнерівців (із них дев'ятеро – громадяни України), які активно брали участь у бойових діях на території Донецької та Луганської областей у складі терористичних організацій "ЛНР" і "ДНР". 14 серпня стало відомо, що влада Білорусі видала затриманих вагнерівців Росії.
Головред видання "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов 18 серпня заявляв, що поїздка бійців ПВК "Вагнер" у Білорусь була частиною спецоперації Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони та СБУ: планували посадити літак із найманцями в Україні, після чого затримати їх. За словами Бутусова, спецоперація провалилася через рішення глави Офісу президента Андрія Єрмака і президента Володимира Зеленського про перенесення терміну вильоту бойовиків із Мінська із 25-го на 30 липня, а також через витік інформації з України.
У СБУ назвали ці дані "фантастичним сценарієм". Новий начальник ГУР Міноборони Кирило Буданов говорив, що бійців ПВК "Вагнер" у Мінськ перекидали російські спецслужби і це не було спецоперацією СБУ. Зеленський зазначав, що жодного "зливу" спецоперації із затримання вагнерівців не було. Єрмак назвав дезінформаційною кампанією версію про причетність СБУ до появи вагнерівців у Мінську.
Порошенко наприкінці 2020 року заявляв у ефірі "5 каналу", що 2018 року, коли був президентом, особисто санкціонував операцію щодо вагнерівців.