Порошенко заявив, що очікує на арешт Медведчука, який потрапив під санкції
Офіс генпрокурора України (ОГПУ) і Служба безпеки України мають звернутися до суду із клопотанням про арешт народного депутата від "Опозиційної платформи – За життя" (ОПЗЖ) Віктора Медведчука, який потрапив під санкції.
Таку думку висловив п'ятий президент України, нардеп від "Європейської солідарності" Петро Порошенко, його заяву опубліковано 20 лютого на сайті партії і на сторінці політика у Facebook.
"Високо оцінюю роботу спецслужб, яким удалося зібрати докази протиправних дій зазначених підсанкційних осіб і дати підстави для важливих ухвал Ради нацбезпеки та оборони. Очікую від СБУ та ГПУ (ідеться про ОГПУ. – "ГОРДОН") негайних процесуальних дій щодо народних депутатів, які потрапили під санкції, а саме – подання до суду щодо обрання запобіжного заходу, який не може бути іншим, ніж арешт", – ідеться в коментарі.
Експрезидент підтримав ухвалене 19 лютого рішення РНБО про санкції щодо Медведчука і пов'язаних із ним осіб, а також указ президента Володимира Зеленського, який ввів це рішення в дію. Саме рішення Порошенко назвав "політичним" і таким, що відповідає національним інтересам.
Він закликав політиків, насамперед представників "Слуги народу", першочергово розглянути законопроєкти про кримінальну відповідальність за колабораціонізм і про недопущення поширення в Україні тез російської пропаганди, зокрема про нібито громадянську війну на Донбасі.
"Це дозволить зупиняти антиукраїнську діяльність не лише окремих політиків, але й політичних партій на кшталт ОПЗЖ", – вважає Порошенко.
Звертаючись до Нацради з питань телебачення і радіомовлення, експрезидент закликав "позбавити ліцензії телеканал "Наш", який став головним рупором російської пропаганди після закриття каналів Козака – Медведчука".
"Висловлюю, однак, жаль із приводу того, що рішення щодо Медведчука Офіс президента супроводжує брудною кампанію проти мене особисто, поширюючи фейки, які не мають нічого спільного з реальністю. Доручаю адвокатам підготувати правову основу для позовів проти тих, хто поширює брехню та дезінформацію щодо мого ставлення особисто до Медведчука та ОПЗЖ", – заявив Порошенко.
Він стверджує, що "потужним бізнесменом" Медведчук став за часів першого президента Леоніда Кравчука, "а у велику політику повернувся за президентства Зеленського на дострокових парламентських виборах 2019 року і місцевих 2020-го".
"Тішу себе надією, що перші і поки що єдині за два роки державницькі рішення цієї влади віщують її поступовий відхід від хибної політики "какая разница" і від курсу на умиротворення агресора", – зазначив Порошенко.
Рада національної безпеки і оборони 19 лютого вирішила ввести санкції проти 19 юридичних осіб та вісьмох фізосіб: п'ятьох громадян Росії (за даними ЗМІ, це менеджери активів сім'ї Медведчука) і трьох українців – самого Медведчука, його дружини Оксани Марченко і Наталії Лавренюк, яку ЗМІ називали цивільною дружиною нардепа від ОПЗЖ Тараса Козака. Обмеження вирішили застосувати до цих осіб на підставі розслідування СБУ за статтею про фінансування тероризму.
Також Рада нацбезпеки доручила повернути в держвласність нафтопродуктопровід "Самара – Західний напрямок". Нафтопродуктопровід експлуатує компанія "Прикарпатзахідтранс". Із Медведчуком її пов'язували "Економічна правда", LIGA.net та екснардеп Сергій Лещенко. Сам політик зв'язок із цією компанією заперечував.
В ОПЗЖ назвали обмеження "репресіями і знищенням української демократії". Медведчук назвав незаконними введені проти нього санкції, а Марченко заявила, що після занесення її до санкційного списку вступає в партію ОПЗЖ і йде в політику.
2 лютого Зеленський ввів у дію рішення РНБО про застосування санкцій проти нардепа Козака і телеканалів, які йому належать. Санкції передбачають позбавлення ліцензій "112 Україна", ZIK і NewsOne, їм наказано припинити мовлення, всю легальну діяльність медіакомпаній припинено строком на п'ять років. Провайдери відразу ж почали блокувати телеканали, а ті зробили спільну заяву про "політичну розправу" і пообіцяли боротися "за своє право вести мовлення для українців".
Окрім того, 29 січня під санкції потрапило дві авіакомпанії, що обслуговували літаки, якими, імовірно, користувалися Медведчук і Козак. Тепер літаки не можуть входити в повітряний простір України, приземлятися на території країни і брати пасажирів.