Порошенко заявив, що вже 19 квітня донесе до вселенського патріарха позицію Києва щодо автокефалії Української православної церкви
Президент України Петро Порошенко повідомив, що 19 квітня обговорить зі вселенським патріархом Варфоломієм питання надання православній церкві в Україні автокефалії.
Глава Української держави Петро Порошенко заявив у Верховній Раді, що вже сьогодні, 19 квітня, донесе до вселенського патріарха Варфоломія позицію українського парламенту, президента і народу щодо надання Українській православній церкві автокефалії, повідомляє кореспондент інтернет-видання "ГОРДОН".
Він наголосив, що Українська автокефальна помісна церква є однією з інституційних засад незалежності країни.
"Дозвольте мені цей дух передати у телефонній розмові зі вселенським патріархом, яка відбудеться просто зараз. І ми на сьогодні доведемо позицію парламенту, позицію президента, позицію народу і позицію українських ієрархів церковних", – заявив президент.
17 квітня 2018 року Порошенко на нараді з керівництвом парламентських фракцій заявив, що "на сьогодні Україна як ніколи близька до появи власної автокефальної помісної церкви". Президент закликав Раду підтримати його ініціативу якнайшвидше. За словами глави держави, відповідне звернення до патріарха підписали всі єпископи Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви.
18 квітня Порошенко провів зустріч із настоятелями православних церков України. Того самого дня в Раді було зареєстровано проект постанови про підтримку його звернення до Варфоломія. Його авторами стали представники всіх фракцій і груп Верховної Ради, крім Опозиційного блоку й "Відродження".
19 квітня Рада підтримала цей проект постанови. "За" проголосувало 268 нардепів. У зверненні йдеться, що томос (указ) про автокефалію православної церкви в Україні "стане не тільки торжеством православ'я, але й актом глибокої історичної справедливості".
У червні 2016 року українські парламентарі попросили вселенського патріарха Варфоломія видати томос про автокефалію православної церкви в Україні й визнати недійсним акт 1686 року, яким Москва вивела Київський патріархат з-під юрисдикції Константинополя.
У вересні 2017 року в щорічному посланні парламенту Порошенко заявив, що визнання автокефалії Української православної церкви, на яке сподівається Київ, не означає появи в країні так званої державної церкви. Президент також відкинув заборону діяльності інших православних конфесій.
В Україні діють Українська православна церква Київського і Московського патріархатів, Українська автокефальна православна церква і низка церков інших конфесій.