Портников про засудження Гриба: Це своєрідне попередження і Україні, і безпосередньо Лукашенку
Засудженням українського політв'язня Павла Гриба Москва демонструє, що російські спецслужби можуть безкарно і безпроблемно діяти на території Білорусі, вважає політичний оглядач Віталій Портников. За його словами, це попередження для президента Білорусі Олександра Лукашенка.
Засудження у РФ на шість років українського політв'язня Павла Гриба є попередженням не тільки для українців, але й для президента Білорусі Олександра Лукашенка. Таку думку в колонці для "Апострофа" висловив 22 березня політичний оглядач Віталій Портников.
"Ситуація з Грибом є для Кремля важливою з кількох причин. Перше – продемонструвати, що російські спецслужби можуть абсолютно безкарно і безпроблемно діяти на території сусідньої Білорусі. Це своєрідне попередження і Україні, і безпосередньо Лукашенку", – написав він.
За словами оглядача, питання не в тому, чи брали участь у затриманні Гриба білоруси, а в тому, щоб "продемонструвати, що на території Республіки Білорусь діє така ж атмосфера безпеки для українських громадян, як і в самій Російській Федерації".
"Це тим більш важливо з огляду на те, що Білорусь нещодавно скасувала візовий режим для країн – членів Євросоюзу, а в самій Україні є ілюзія, що в Білорусі інша ситуація для українських громадян, ніж у Росії. Затримання Гриба на білоруській території фактично спростовує всі ці ілюзії", – зазначив Портников.
Другою причиною важливості для Кремля ситуації з Грибом оглядач назвав боротьбу з "тероризмом".
"Кремль демонструє, що російські спецслужби пильно стежать за так званою терористичною небезпекою, навіть якщо вона не стосується території самої Росії, навіть якщо людина, яка вважається росіянами терористом, не перетнула державний кордон РФ", – вважає Портников.
Він підкреслив, що "Гриб є частиною великої картини, яку пишуть олією в Москві для того, щоб довести терористичні зазіхання українських громадян, Української держави".
"Справа Гриба – це окремий мазок фарби у цій великій картині. Додайте сюди справи [політв'язнів Олега] Сенцова, [Олександра] Кольченка, [Володимира] Балуха, [військовополонених] українських моряків. Усі вони об'єднуються в один простий доказ Кремля – "Ми можемо робити все, що хочемо, причому не тільки на території Росії, але і на території Білорусі, у нейтральних водах Чорного моря тощо". Це щоденне затвердження права сили", – заявив Портников.
24 серпня 2017 року Гриба, який поїхав у Гомель (Білорусь) на зустріч із росіянкою Тетяною Єршовою, викрали співробітники ФСБ Росії. Два тижні про місцеперебування українця не було відомо. 7 вересня Генеральне консульство України в Ростові-на-Дону одержало повідомлення від ФСБ про утримання Гриба в СІЗО Краснодара. У РФ українця обвинуватили у підготовці теракту в одній зі шкіл Сочі.
15 листопада 2018 року суд у Ростові-на-Дону почав розгляд справи по суті. Гриб заявив про невинуватість і відмовився давати свідчення.
На засіданні 24 січня 2019 року Гриб сказав, що його свідчення, які містяться у протоколі за 2017 рік, не відповідають дійсності і на нього тиснули, щоб він їх підписав.
На суді у справі Гриба 4 березня виступив український лікар, професор Василь Притула, повідомляло видання "Кавказский узел". Він заявив, що в СІЗО не можна утримувати людину з портальною гіпертензією, оскільки в таких умовах неможливо надати необхідну терапію. Лікар наполягав, що Грибу потрібна операція. Однак його заклики не вплинули на умови утримання політв'язня в російському СІЗО.
22 березня суд у Ростові-на-Дону засудив Гриба до шести років позбавлення волі.