Посли G7 привітали початок роботи Етичної ради при Вищій раді правосуддя
"Посли G7 вітають початок роботи Етичної ради при Вищій раді правосуддя 1 грудня. Ми з нетерпінням чекаємо, коли цей спільний українсько-міжнародний орган просунеться вперед у своїй важливій роботі з реформування ВРП. Посли наголошують на своїй незмінній відданості підтримці Етичної ради і, паралельно, відбірковій комісії Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Ми закликаємо всі зацікавлені сторони України надати цим органам цілковиту підтримку", – ідеться в заяві.
Контекст:
2014 року в Україні розпочали судову реформу. У червні 2016 року Верховна Рада ухвалила закон про судоустрій та статус суддів, а також зміни до Конституції щодо правосуддя. Ними скасовували процедуру призначення суддів президентом на п'ятирічний строк. Також ліквідовано вищі спеціалізовані суди.
У грудні 2016 року парламент ухвалив закон про створення ВРП. Цей орган замінив Вищу раду юстиції. Раду у складі 21 члена наділено повноваженнями звільняти суддів із посад, переводити їх до іншого суду, давати згоду на затримання чи арешт судді. У Раді Європи заявляли, що конкурсні процедури добору та призначення суддів, які було запроваджено в межах судової реформи в Україні, відповідали стандартам організації.
13 липня 2021 року Рада ухвалила законопроєкт про відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) із пропозиціями президента України Володимира Зеленського.
14 липня парламент ухвалив у другому читанні ще два "судові законопроєкти" – про створення Етичної ради з профоцінювання та доброчесності членів ВРП, а також про адміністративну відповідальність за невиконання вимоги інспектора ВРП.
3 серпня Зеленський підписав три закони із пакету судової реформи. Усі вони вже набули чинності.
Міжнародні партнери України 10 вересня подали до ВРП два списки експертів для їх добору та призначення до Етичної ради при ВРП та відбіркової комісії при ВККС.
13 вересня РСУ не змогла набрати достатньої кількості голосів, щоб обрати трьох членів Етичної ради. Зеленський заявив, що "не допустить блокування головної реформи країни", в Офісі президента провели робочу зустріч за участю послів "Великої сімки", суддів, представників Верховної Ради, уряду України. За підсумками зустрічі погодили спільну заяву.
23 жовтня Рада суддів України (РСУ) обрала кандидатів до складу Етичної ради Вищої ради правосуддя (ВРП). За підсумками таємного голосування четверо із восьми кандидатів здобули понад 16 необхідних голосів підтримки.