Потураєв: Харківські угоди у стратегічному сенсі – незагоєна національна рана

Потураєв: Якщо буде встановлено, що голосування відбувалося за вказівками тодішнього президента Януковича і його адміністрації, це вже буде непогано


Фото: Слуга народу / Facebook
Нардеп від "Слуги народу" Микита Потураєв підтримує рішення розслідувати обставини ухвалення Харківських угод, незважаючи на те, що на його думку, Росія окупувала б Крим і без них.

Нардепів, які голосували за Харківські угоди, не можна притягнути до відповідальності ні за саме голосування, ні за кнопкодавство. Але можна притягнути певних посадових осіб, причетних до підготовки та ухвалення документів, заявив у розмові із "Цензор.НЕТ" нардеп від "Слуги народу" Микита Потураєв.

На думку Потураєва, відсутність Харківських угод не завадила б Росії, і вона однаково окупувала б Крим, оскільки в неї було досить сил для цього, а в України – "тільки дезорієнтовані військові частини". Однак розслідувати події тих часів, вважає він, однаково треба.

"Президент робить абсолютно правильно, закриваючи оці політичні "гештальти". Бо це ж у стратегічному сенсі незагоєна національна рана. Що тоді насправді відбулося? Хто за це несе відповідальність? Треба з'ясувати", – сказав Потураєв, коментуючи доручення Ради національної безпеки та оборони СБУ перевірити обставини ратифікації Харківських угод.

За його словами, опитування депутатів може допомогти слідству з'ясувати, що передувало голосуванню, що відбувалося в сесійній залі, хто "диригував" цим процесом "за лаштунками".

Потураєв зазначив, що депутатів не можна покарати не тільки за голосування, а й за кнопкодавство, про яке розповідали нардепи від опозиції, тому що його 2010-го ще не було криміналізовано. Однак, вважає він, можна притягнути до відповідальності певних посадових осіб – експрезидента Віктора Януковича, посадовців його адміністрації, урядовців і ексспікера Володимира Литвина, який підписував документ.

"Причин багато – бійка, відсутність кворуму, підтасовані результати. Можна поставити під питання саме по собі голосування... Якщо буде встановлено, що голосування відбувалося за вказівками тодішнього президента Януковича і його адміністрації, це вже буде непогано. Ми маємо розбиратися в таких речах", – підкреслив Потураєв.

11 березня Рада національної безпеки та оборони України доручила Службі безпеки України перевірити обставини ратифікації Харківських угод. СБУ відкрила кримінальне провадження за статтею про держзраду.

Згідно зі ст. 80 Конституції України, народні депутати не є юридично відповідальними за результати голосування або висловлювання в парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп.

Колишній голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук після оголошення про рішення РНБО щодо Харківських угод згадував про цю норму. Він пояснив, що якщо той чи інший парламентар, наприклад, керувався думкою, що "знижка на газ – це добре для народу України", то кримінальна відповідальність для нього через це настати не може.

Харківські угоди 2010 року підписали тодішні президенти України та Росії Віктор Янукович і Дмитро Медведєв. Ратифікацію Харківських угод 27 квітня 2010 року супроводжували бійка в парламенті, підпалювання димових шашок і кидання яєць у президію. У січні 2021 року Януковича Держбюро розслідувань через підписання документа повідомило про підозру в держзраді.

Згідно з угодами, Україні давали знижку на газ в розмірі 30% в обмін на пролонгацію перебування Чорноморського флоту Росії на території України із 2017-го до 2042 року. Як пояснювали у ДБР, фактично жодної знижки не було, оскільки за рік до цього Росія підвищила ціну на газ удвічі. Підписавши угоду під приводом отримання знижки на газ, Янукович штучно створив передумови до збільшення чисельності військ РФ і умови їх перебування на території України, підкреслювали в Офісі генпрокурора.

Росія окупувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.

Після окупації Криму РФ денонсувала Харківські угоди.