"Потужний сигнал усьому людству". В ОП підбили підсумки зустрічі на Мальті щодо української формули миру

На Мальті обговорили українську формулу миру
Фото: president.gov.ua

На Мальті 28 жовтня відбулася третя зустріч радників із питань національної безпеки та радників із зовнішньої політики щодо імплементації формули миру президента України Володимира Зеленського та принципів відновлення миру в Україні. Про це повідомляє Офіс президента.

Зустріч стала продовженням консультацій у відповідному форматі в Копенгагені (Данія) у червні поточного року й у Джидді (Саудівська Аравія) у серпні, йдеться в повідомленні. У ній узяли участь представники 66 країн і міжнародних організацій. Увагу було зосереджено на п'яти головних пунктах формули миру: "Ядерна та радіаційна безпека", "Продовольча безпека", "Енергетична безпека", "Звільнення всіх полонених і депортованих осіб" і "Відновлення територіальної цілісності України та світового порядку".

Плани щодо кожного із цих питань напрацювали робочі групи, до яких увійшли представники дипломатичних установ різних країн з усіх регіонів світу. Кожен пункт плану презентували та коментували представники різних держав, а також українські посадовці.

План щодо ядерної та радіаційної безпеки має на меті повне виведення російського військового та цивільного персоналу, зброї та обладнання з території Запорізької АЕС і передання контролю над станцією Україні. План передбачає посилення ролі МАГАТЕ в контролі за дотриманням правил експлуатації ядерних установок, визначення технічних умов для безпечного повернення ЗАЕС під контроль України, вивчення механізмів відповідальності за невиконання міжнародно визнаного принципу ядерної безпеки.

План щодо продовольчої безпеки передбачає встановлення міжнародних гарантій для безперебійного постачання продовольства. Для цього запропоновано посилити захист портової й логістичної інфраструктури в Україні, забезпечити розмінування морських шляхів у Чорному морі, необхідних для безпечного судноплавства в українські порти, необхідну підтримку страхування суден і вантажів, що перевозять в та з морських портів України тощо.

План щодо повернення депортованих українських дітей, цивільних заручників і військовополонених передбачає створення міжнародної моніторингової групи та визначення механізму збирання інформації про депортованих дітей, цивільних заручників і військовополонених, одержання доступу до місць їхнього тримання, додаткові санкції проти Росії та її офіційних осіб за порушення міжнародного гуманітарного права, міжнародний тиск на Росію з метою надання ООН та Міжнародному комітету Червоного Хреста безперешкодного доступу до українських полонених тощо.

У пункті про дотримання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України і світового порядку робоча група пропонує зосередитися на реформі Ради Безпеки ООН та обмеженні права вето, посиленні ролі Міжнародного суду ООН через визнання обов'язкової юрисдикції суду в усіх спорах щодо порушень Статуту ООН, а також створенні системи раннього попередження про дії, що порушують суверенітет і територіальну цілісність держав.

"Кожна наша зустріч на тлі цієї жахливої війни – свідчення того, що ми стали більше ніж колегами. Ми стали друзями. Я впевнений, що завершення найбільшої війни у Європі з часів Другої світової справедливим, тривалим і всеосяжним миром матиме величезний позитивний вплив на інші вибухонебезпечні конфлікти, які розгортаються у світі. І сьогодні ми даємо новий потужний сигнал усьому людству: ми наближаємо мир. Справедливий, стійкий, тривалий. Для України. Для світу", – заявив глава ОП Андрій Єрмак.

Контекст:

Україна в листопаді 2022 року презентувала свою формулу миру, у яку входить 10 пунктів. Одним із головних її положень є виведення російських військ з усієї території України в межах міжнародно визнаних кордонів.

24 червня в умовах таємності в Копенгагені з ініціативи Києва відбулася перша міжнародна конференція, присвячена війні в Україні. За інформацією ЗМІ, радники з безпеки з різних країн обговорювали умови можливих переговорів між Києвом і Москвою. Глава ОП повідомляв, що на конференції відбулися консультації "щодо основних принципів миру".

У другій конференції у Джидді (Саудівська Аравія) на рівні політичних радників лідерів на початку серпня взяли участь представники понад 40 країн, що втричі більше, ніж на консультаціях у Копенгагені, наголошував Єрмак. Росії на зустріч не запрошували. Уперше в ній узяв участь Китай.

За словами Єрмака, Україна планує проведення двох самітів миру: перший, підготовці до якого було присвячено зустріч у Джидді, має ухвалити український мирний план за основу, другий має зафіксувати завершення війни – прогнозують, що в ньому братиме участь Росія.

Глобальний саміт щодо реалізації формули миру за участі більшості країн світу Україна прагне провести восени 2023 року, говорив Зеленський. Україна "гарними темпами" рухається в напрямі Глобального саміту миру, і це відбудеться, заявили 16 серпня в МЗС країни.