Правоохоронці повідомили про підозру ще одного заступника Кличка. У КМДА заявили про політичний тиск
Імені заступника голови КМДА правоохоронці не називають. Підозру оголошено про факт ухилення від проведення на території, яка зазнала забруднення небезпечними речовинами, відновних заходів з ліквідації наслідків екологічного забруднення, що спричинило тяжкі наслідки (ст. 237 Кримінального кодексу України).
"За даними слідства, один із заступників голови КМДА з 2014 року є головою міжвідомчої робочої групи з розв’язання екологічних проблем ВАТ "Радикал", також на нього покладено обов’язки у сфері цивільного захисту та охорони навколишнього середовища. Упродовж 2014–2021 років на території заводу "Радикал" не проведено жодного заходу, спрямованого на ліквідацію наслідків екологічного забруднення, а також демеркуризації [видаленні ртуті] цієї території. Загальний обсяг ртуті та ртутовмісних речовин на цій території сягає близько 200 тис. тонн", – ідеться в релізі.
Ліквідатор "Радикала", який фігурує у провадженні як підозрюваний, мав відновити платоспроможність заводу, а також організувати очищення території та майна підприємства від ртуті, зазначили в ОГП.
Слідство вважає, що засмічення території заводу небезпечними відходами та "тривале непроведення будь-яких заходів, спрямованих на ліквідацію наслідків екологічного забруднення", спричинило завдання шкоди, яку оцінюють більше ніж у 40 млрд грн.
У КМДА повідомили, що підозру вручили заступнику глави адміністрації Петрові Пантелєєву.
"На заводі "Радикал", який не є і ніколи не був у муніципальній власності, накопичилися шкідливі відходи в результаті недбальства власників. Попри те, що міська влада забезпечила вивезення понад 300 тонн шкідливих матеріалів, а в листопаді 2021 року за ініціативи міста розпочалась реалізація проєкту для безпечної утилізації небезпечних відходів на території, правоохоронні органи сьогодні звинувачують заступника голови КМДА в бездіяльності. Ці та інші факти у справі заводу свідчать про те, що вручення підозри представнику КМДА є лише черговою спробою політичного тиску на міську владу. Адже саме державні органи заблокували спроби міста розробити проєкт утилізації відходів заводу та профінансувати його. У 2020 році Антимонопольний комітет України своїм рішенням заборонив управлінню екології та природних ресурсів КМДА фінансувати заходи на території заводу", – ідеться в релізі.
Контекст:
Завод "Радикал" відкрили 60 років тому, він виробляє синтетичні матеріали. У 1994 році його приватизували, а за два роки власник зупинив роботу підприємства з грубим порушенням природоохоронного законодавства, зазначають у КМДА. Суд визнав "Радикал" банкрутом 2000 року, розпочалася ліквідація підприємства, але її не завершили досі.
"Власники заводу, посадові особи підприємства, які були відповідальні за демеркуризацію та безпечне виведення об’єкту виробництва з експлуатації, досі не понесли жодної відповідальності. При цьому контроль за ліквідацією заводу здійснювався з боку держави, оскільки ліквідатора підприємства призначає саме державний орган. Однак винних правоохоронні органи шукають серед представників міської влади", – повідомили у КМДА.
За даними міської влади, станом на сьогодні обсяг ртутовмісних відходів, які необхідно вивезти з території заводу, становить приблизно 200 тис. тонн, із них 10 тис. тонн – сильно насичені ртуттю.
У мера Києва Віталія Кличка як голови КМДА є 13 заступників, повідомляють на сайті адміністрації, також серед керівництва – голова апарату КМДА.
25 січня Кличко повідомив, що підозру вручили його першому заступнику Миколі Поворознику. Провадження, за словами мера, стосується земельної ділянки, яка перебувала в користуванні апарату Ради національної безпеки і оборони в період із 2009-го до 2019 року.