Правозахисники розкритикували передання "департаменту війни" від Мамедова Якубовському, якого називають "людиною Медведчука"

Кадрові зміни в Офісі генпрокурора можуть знищити важливий для України департамент, побоюються правозахисники
Фото: radiosvoboda.org
Як стало відомо 30 червня, департамент Офісу генпрокурора щодо злочинів, здійснених в умовах збройного конфлікту (його називають "департаментом війни"), перепідпорядкували. Правозахисники побоюються, що це рішення може знищити департамент, ідеться в заявах Кримської і Харківської правозахисних груп.

Генпрокурорка Ірина Венедіктова передала керівництво департаментом від заступника генпрокурора Гюндуза Мамедова іншому своєму заступнику – Максимові Якубовському.

Незалежна діяльність цього департаменту стратегічно важлива для України, наголошують правозахисники. Це найважливіший фронт правової війни з РФ, оскільки йдеться про провадження щодо збитого літака MH17, факту збройної агресії РФ проти України, воєнних злочинів і злочинів проти людяності, які здійснює окупаційна влада у Криму і на Донбасі.

Правозахисники зауважують, що завдяки Мамедову в цих провадженнях було досягнуто реального прогресу і поважної причини для його відставки немає.

Зокрема, упродовж останніх дев'яти місяців департамент розробив стратегію розслідування воєнних злочинів на Донбасі. Це дало змогу повністю дослідити зв'язок між подіями 2014 року в Криму і подіями на Донбасі. Департамент також розпочав підготовку доказової бази для передання справ до Міжнародного кримінального суду, де 2020 року вже дуже позитивно відгукувалися про допомогу, яку влада України надала під час його попереднього розслідування щодо злочинів на окупованих територіях.

Водночас Якубовського давно пов'язують із лідером політради "Опозиційної платформи – За життя" Віктором Медведчуком, якого правозахисники називають "неоднозначним проросійським політиком".

Ще 2020 року низка правозахисних організацій, а також потерпілі у справах Євромайдану вимагали звільнення Якубовського. За їхніми словами, організацію "Правова держава", де він працював, проросійські політики активно використовували для дискредитації Угоди про асоціацію України з Євросоюзом.

Якубовський також фігурував у розслідуванні hromadske – за даними журналістів, походження його доходів складно пояснити.

Також зауважено, що правозахисники вже висловлювали занепокоєність стосовно тиску на "воєнний департамент" і побоювалися, що саме існування відомства і роль Мамедова в ньому – під загрозою. "Хай якими б були причини такого тиску, єдина сторона, яка має виграти від руйнування воєнного відомства України, – це держава-агресор, Російська Федерація", – наголошено в заяві.

Контекст:

Департамент злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту, створили 2019 року у структурі Генпрокуратури, потім він продовжив свою роботу і в Офісі генпрокурора.

Він займається справами про незаконне і насильницьке переміщення осіб, порушення екологічних норм, руйнування культурних цінностей, переслідування за політичними та релігійними переконаннями, примус до служби у збройних силах країни-окупанта, мілітаризацію дітей, використання заборонених засобів ведення війни.

Також департамент координує розслідування про захоплення Криму Росією, аварію MH17 на Донбасі, Іловайську і Дебальцевську трагедії, захоплення моряків у Керченській протоці, збиття українського пасажирського літака в Ірані.

Ініціатором та ідеологом створення цього підрозділу на центральному рівні був Мамедов. У його ж підпорядкуванні до останніх днів і був цей департамент. Тепер за Мамедовим залишається тільки департамент захисту інтересів дітей та протидії насильству.