Президент Мексики заявив, що його країна візьме участь у переговорах щодо України в Саудівській Аравії, якщо там буде представник РФ. Йому відповів Єрмак
Лопес Обрадор закликав припинити "ірраціональну" війну, від якої виграє лише військова промисловість.
На заяву президента Мексики в Telegram відреагував глава Офісу президента України Андрій Єрмак.
Він зазначив, що українська влада "рада бачити представників усіх країн, що поважають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, на будь-яких зустрічах, присвячених імплементації формули миру президента Володимира Зеленського".
"Ми будемо безмежно раді, якщо Захід, Схід, Південь і Північ у цьому форматі спільно працюватимуть над відновленням системи світової безпеки, – вказав Єрмак. – Проте це форум відповідальних держав, які шанують міжнародне право і Статут ООН. Тому Росії там не буде".
Лопес Обрадор засудив війну Росії проти України, але назвав антиросійські санкції і постачання зброї в Україну "діями, які надали тривалій конфронтації додаткової дози ірраціональності", а також розкритикував ООН, заявивши, що ця організація виконує лише "декоративну роль". Він пропонував створити в ООН комітет з діалогу та миру для припинення бойових дій між Росією й Україною.
У лютому тодішній заступник міністра закордонних справ України Андрій Мельник закликав Мексику відмовитися від нейтральності й підтримати Україну. За його словами, ідеться "принаймні про військову допомогу". Також він закликав надати гуманітарну і фінансову підтримку Україні.
21 квітня до Конгресу Мексики звернувся Зеленський. Він закликав підтримати українську формулу миру.
Контекст:
Формулу миру, до якої входить 10 пунктів, Україна презентувала у листопаді 2022 року. Одним із головних положень є виведення російських військ з усієї території України в межах міжнародно визнаних кордонів.
ЗМІ повідомляли, що Україна й союзники хочуть провести до зустрічі НАТО у Вільнюсі (вона відбулася 11–12 липня) саміт із реалізації формули миру. Зеленський пропонував провести саміт формули миру в липні, коли від початку повномасштабного вторгнення РФ мине 500 днів (це було 8 липня), але поки саміту не відбулося. Пізніше президент говорив, що треба почекати і "дотиснути ту кількість держав" – учасників саміту, яка потрібна Україні.
ЗМІ повідомляли, що Саудівська Аравія 5–6 серпня планує прийняти мирні переговори щодо України в Джидді. Туди запросили представників 30 країн, але країни-агресора РФ на саміті не буде.
Проведення зустрічі радників із нацбезпеки та політичних радників лідерів держав щодо реалізації ініціатив України з відновлення сталого та справедливого миру в Саудівській Аравії 30 липня підтвердив Єрмак. "Першу таку зустріч ми організували в партнерстві з данськими колегами. Вона відбулася в Копенгагені в червні. Наступна зустріч відбудеться незабаром", – наголосив глава ОПУ.
Єрмак додав, що останнім етапом погодження формули миру стане установчий глобальний саміт на рівні лідерів держав. Він міг би відбутися до кінця року, указав керівник ОПУ.