Прибираючи транзит газу з території України, Росія відкриває для себе шлях для повноцінної агресії – Коболєв
Голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв заявив, що Росія цілеспрямовано будує обхідні газопроводи, щоб повністю припинити транзит газу через українську територію.
Росія очікує закінчення виборів в Україні в надії домовитися з новою владою про продовження дії невигідної для української сторони угоди про транзит газу. Таку думку 11 лютого висловив голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв в ефірі телеканала ICTV.
"Під кінець грудня, коли будуть морози і не буде нового договору, росіяни, скоріш за все, сподіваються повторити трюк 2009 року, коли було відключене постачання газу по українському коридору для європейських споживачів. Це викличе кризу, яку можна буде використати, щоб просунути ідею "Північного потоку – 2", яка наразі дуже сильно пробуксовує", – зазначив він.
На думку Коболєва, "Північний потік – 2" є однією з основних стратегічних цілей Кремля.
"Якщо буде "Північний потік – 2" і якщо росіяни, я думаю, вони з великою ймовірністю запустять "Турецький потік", то обсяг транзиту українською газотранспортрною системою буде приблизно дорівнювати нулю. І росіяни роблять усе для цього. Це не має нічого спільного з газовим бізнесом, це мета стратегічна, над нею працюють системно з 2005 року. Прибираючи транзит газу з території України, Росія відкриває для себе шлях для повноцінної агресії", – підкреслив він.
"Північний потік – 2" – другий газопровід, який має зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Протяжність маршруту – понад 1200 км, потужність нового трубопроводу становитиме 55 млрд м&³3; газу на рік. Вартість проекту – €9,5 млрд, його порівну фінансують російський "Газпром" і п'ять європейських компаній. У "Газпромі" прогнозують, що "Північний потік – 2" введуть в експлуатацію до кінця 2019 року.
Данія поки не дозволила прокладати трубопровід через свою територію. Оператор проекту запропонував побудувати трубопровід в обхід цієї країни.
Влада України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважає "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.
12 листопада 2018 року міністр закордонних справ Павло Клімкін і американська делегація на чолі з міністром енергетики США Ріком Перрі домовилися, що країни будуть спільними зусиллями протидіяти реалізації проекту "Північний потік – 2".
Після інциденту із захопленням російськими силовиками українських військових кораблів у Чорному морі в Держдепартаменті зазначили, що США будуть говорити з Євросоюзом про можливе закриття "Північного потоку – 2".
11 грудня стало відомо, що у Конгресі США ухвалили резолюцію проти "Північного потоку – 2". 12 грудня Європейський парламент ухвалив резолюцію, у якій критикує будівництво газопроводу.
У січні 2019 року глава "Газпрому" Олексій Міллер висунув пропозицію про пролонгацію договору щодо транзиту газу через Україну 2009 року. Київ протягом двох місяців буде розглядати пропозицію Єврокомісії про можливі обсяги й терміни контракту на транзит газу, заявив Коболєв.