Припинив дію договір про дружбу України та Росії
3 грудня 2018 року, незабаром після захоплення Росією трьох українських кораблів у Чорному морі, президент України Петро Порошенко подав у Раду законопроект про припинення дії договору про дружбу України з РФ. Сьогодні він офіційно припинив дію.
Сьогодні припиняє дію Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною та Росією.
Договір між Україною та РФ було підписано 31 травня 1997 року в Києві строком на 10 років. Верховна Рада ратифікувала документ 14 січня 1998 року, Держдума РФ – 25 грудня 1998 року. Договір набув чинності 1 квітня 1999 року (з моменту обміну ратифікаційними грамотами).
Згідно з договором, його дія автоматично продовжувалася на наступні десятирічні періоди, якщо жодна зі сторін не заявить про своє бажання припинити його дію не менше ніж за шість місяців до закінчення чергового десятирічного періоду.
3 грудня 2018 року, незабаром після захоплення Росією трьох українських кораблів у Чорному морі, президент України Петро Порошенко подав у Раду законопроект про припинення дії договору про дружбу України з РФ. 6 грудня парламент схвалив припинення дії угоди, 12 грудня документ набув чинності.
У законі зазначено, що, розпочавши воєнну агресію проти України, Росія порушила Договір про дружбу, співпрацю і партнерство.
12 березня 2019 року міністерство закордонних справ Росії надіслало Україні ноту, у якій звинуватило в порушенні договору про дружбу у зв'язку із закріпленням у Конституції курсу на членство в НАТО та Євросоюзі.
“Припускаємо, що договір міг дещо застаріти, усе-таки підписано його було понад 20 років тому. Але сталося це явно не з провини Москви, яка завжди заявляла про готовність до переговорів і обговорення конкретних пропозицій щодо модернізації договірно-правової бази, включно з Договором про дружбу від 1997 року“, – заявили у МЗС.