Прокурор у справі екс-беркутівців Сімонов: Саакашвілі треба було допитати, щоб спростувати "фейкові докази" захисту
Генеральна прокуратура України клопотатиме про міжнародну правову допомогу у проведенні допиту екс-президента Грузії, лідера "Руху нових сил" Михайла Саакашвілі за допомогою відеозв'язку, якщо політик перебуватиме за кордоном. Про це заявив прокурор у справі п'яти екс-беркутівців, підозрюваних у розстрілах на Майдані, Яніс Сімонов.
Прокуратура хотіла допитати екс-президента Грузії, лідера "Руху нових сил" Михайла Саакашвілі в суді у справі екс-беркутівців, підозрюваних у розстрілах на Майдані у 2014 році, щоб спростувати "фейкові докази" захисту. Про це в ефірі "112 Україна" заявив прокурор у справі екс-беркутівців Яніс Сімонов.
"Наші запитання будуть спрямовані на те, щоб у повній мірі спростувати ці посилання захисту, посилання... на цей фільм італійський, щоб було зрозуміло, що це фейковое створення штучних доказів про те, що нібито на Майдані чинилися якісь інші дії... Чому штучне? Більше ніж чотири роки минуло після тих подій, і тільки зараз ці особи щось можуть повідомити", – заявив Сімонов.
20 листопада італійський інтернет-портал Gli Occhi Della Guerra опублікував документальний фільм-розслідування, у якому кілька людей, що говорять грузинською мовою, стверджують, що в лютому 2014 року перебували в Україні й були в команді снайперів, завданням яких була стрільба по протестувальниках і по правоохоронцях. Двоє героїв сюжету стверджують, що були пов'язані з екс-президентом Грузії.
"Допит Саакашвілі ініційований нами не для того, щоб спростовувати це відео, а для того, щоб пояснити ту ситуацію, яка відбувалася з ним безпосередньо, що він може повідомити про ці обставини і що він може сказати щодо цих осіб, які на нього посилаються. Виключно виходячи з цих підстав", – сказав Сімонов.
Він додав, що якщо захист беркутівців ставитиме запитання Саакашвілі стосовно високопосадовців або сьогоднішньої української влади, то прокурори проситимуть суд зняти ці запитання.
"Ми хотіли допитати саме Саакашвілі... Щоб спростувати взагалі будь-які інсинуації щодо подій на Майдані саме стосовно цього сюжету італійських журналістів", – уточнив Сімонов.
Він додав, що прокуратура клопотатиме про міжнародну правову допомогу у проведенні допиту Саакашвілі за допомогою відеозв'язку, якщо політик перебуватиме за кордоном.
Адвокат екс-беркутівців Олександр Горошинський заявив, що Саакашвілі "силою" вислали до іншої країни, що унеможливило сьогоднішній допит.
"Михайло міг повідомити важливі відомості про участь та роль сьогоднішніх чиновників у подіях Майдану... Саме Михайло міг ці обставини повідомити... Ми пов'язуємо цю депортацію із сьогоднішнім таким допитом", – сказав Горошинський.
Він також повідомив, що свідки з італійського розслідування самі не застосовували зброї на Майдані, але нібито були очевидцями того, як стріляли "конкретні особи" – громадяни Грузії та країн Прибалтики.
"Прийде час, я сподіваюся, ми зможемо допитати цих свідків. Зараз ці свідки за межами України. Зараз етап виконання запиту про міжнародну правову допомогу. Сподіваємося, що нам вдасться вийти на відеоконференцію і допитати цих свідків... Запит про міжнародну правову допомогу надіслали до Вірменії, де перебувають ці свідки", – сказав Горошинський. Водночас він також не відкинув, що й Саакашвілі вдасться допитати за допомогою відеозв'язку.
Святошинський районний суд Києва планував допитати 13 лютого Саакашвілі у провадженні за обвинуваченням п'яти колишніх співробітників спецпідрозділу Міністерства внутрішніх справ "Беркут" у вбивствах активістів на Майдані в лютому 2014 року.
12 лютого військовослужбовці Держприкордонслужби та представники Державної міграційної служби України затримали Саакашвілі в київському ресторані "Сулугуні". Пізніше в Держприкордонслужбі повідомили, що Саакашвілі вислали до Польщі як особу, що незаконно прибула з території цієї країни 10 вересня 2017 року.
Політик у Варшаві заявив, що за висланням стоїть президент Петро Порошенко, який у липні 2017-го позбавив його українського громадянства.
Наприкінці 2013-го – на початку 2014 року в Україні відбулися масові протести, які спричинили змінення влади. Протестувальникам протистояли правоохоронні органи і найняті владою озброєні бандити (тітушки). За словами екс-генпрокурора Віталія Яреми, лише з 18-го до 20 лютого 2014 року було вбито 77 протестувальників, приблизно 700 осіб тоді дістало поранення.