Прокурор у суді Кракова обвинуватив німецького журналіста Оксенрайтера у фінансуванні підпалу офісу культурного центру угорців в Ужгороді
За підпал культурного центру угорців в Ужгороді в лютому 2018 року німецький журналіст Мануель Оксенрайтер заплатив громадянину Польщі Михайлові Прокоповичу €1500. Про це йдеться в матеріалах суду.
У Кракові під час судового розгляду за фактом підпалу культурного центру угорців в Ужгороді прокурор обвинуватив німецького журналіста Мануеля Оксенрайтера у фінансуванні злочину. Про це повідомляє німецький телеканал Tagesschau.de.
Один із поляків Михайло Прокопович, якого судять у справі про підпал, – розповів у суді, що Оксенрайтер організував злочин і заплатив йому загалом €1500. Журналіст також дав громадянину Польщі докладні інструкції.
У суді оприлюднили переписку Прокоповича з дружиною. Жінка ставить йому запитання, о котрій він зустрічається з Мануелем, на що той відповідає: "Об 11.30. О 19.30 мій рейс назад із пересадкою у Варшаві. Але я візьму таксі, я не хотів би їхати з такою сумою готівки в громадському транспорті".
Телеканал повідомляє, що Оксенрайтер тісно пов'язаний із Росією. Крім його зв'язків із Матеушем Піскорським, який є засновником проросійської партії "Зміяна" і був заарештований у 2016 році за підозрою у шпигунстві на користь Росії і Китаю, відомо також про знайомство журналіста з російським пропагандистом, ідеологом "русского мира" Олександром Дугіним.
За даними Tagesschau, вони співпрацювали в центрі Katehon, де головою наглядової ради є російський мільярдер Костянтин Малофєєв, відомий своєю фінансовою підтримкою бойовиків на Донбасі.
У ніч на 4 лютого 2018 року в приміщенні Товариства угорської культури Закарпаття сталося задимлення. Пожежу загасили до приїзду рятувальників. Мер Ужгорода Богдан Андріїв заявив, що в будинок кинули пляшки із запальною сумішшю, але серйозних пошкоджень немає. Унаслідок інциденту ніхто не постраждав.
Голова Закарпатської облдержадміністрації Геннадій Москаль заявив 14 лютого, що зловмисники входять до праворадикальної організації, члени якої брали участь у бойових діях на Донбасі на боці бойовиків "ЛНР" і "ДНР". 21 лютого він уточнив, що будівлю Товариства угорської культури Закарпаття намагалися підпалити польські радикали Адріан Марглевський і Томаш Рафал Шимков'як з організації "Фаланга".
27 лютого у Польщі правоохоронці затримали трьох поляків, яких підозрюють у підпалі.
У січні 2019 року Мазовецький відділ прокуратури Польщі передав до суду справу щодо трьох поляків, підозрюваних у підпалі. Один із них – Прокопович – заявив, що одержував вказівки вчиняти злочини в Україні за завданням німецького журналіста, який, імовірно, діяв в інтересах російських спецслужб.
Видання Zeit Online помітило, що після підпалу в Німеччині про це не писав ніхто, за винятком журналу Zuerst!. "Через напад на штаб-квартиру угорської меншини Будапешт закликає ввести місію ОБСЄ на захід України" – під такою назвою вийшла стаття у виданні, головним редактором якого протягом восьми років є Оксенрайтер.