Простежується чітка тенденція щодо представників клану Януковича – усі їхні справи не доходять до вироку – юрист Маляр
Юрист, експерт-кримінолог Ганна Маляр у коментарі виданню "ГОРДОН" заявила, що скептично ставиться до судової перспективи будь-якого кримінального провадження будь-якого представника режиму екс-президента України Віктора Януковича.
Жодне кримінальне провадження, відкрите проти людей з оточення екс-президента України Віктора Януковича, не привело до залучення їх до реальної кримінальної відповідальності. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" заявила юрист, експерт-кримінолог Ганна Маляр.
"З матеріалами справи екс-нардепа Юрія Іванющенка я не ознайомлена, проте можу сказати, що простежується чітка тенденція щодо представників клану Януковича – усі їхні справи не доходять до вироку. Жодне кримінальне провадження людей, причетних до режиму екс-президента, не привело до їхнього залучення до реальної відповідальності. Це відбувається з кількох причин. По-перше, співучасники злочинів Януковича наймали найкращих юристів. Наприклад, розкрадання державного бюджету було оформлено юридично грамотно, з урахуванням усіх нюансів законодавства", – зазначила Маляр.
За її словами, багато співучасників злочинів Януковича досі залишаються при владі або обіймають державні посади.
"Друга причина – при владі, у прокуратурі, у судах залишилися люди, які також були представниками і співучасниками злочинного режиму Януковича. Їх спеціально ставили на ці посади, щоб вони прикривали і допомагали дотримуватися юридичної чистоти різних угод: майнових, фінансових і так далі. Подивіться на реформу прокуратури. Там не відбулося кадрового оновлення, залишилися всі ті ж люди. Частина з них якраз була призначена старою системою", – підкреслила юрист.
Він не виключає, що співробітники прокуратури могли цілеспрямовано знищити докази з кримінального провадження Іванющенка.
"Розслідуючи кримінальне провадження того ж Іванющенка, вони можуть спершу знищити докази, а потім дуже чесно і сумлінно проводити розслідування, у якому вже не буде за що зачепитися. Потім справи передаються в суд, який і буде крайнім. Адже саме суд їх відпускає. Не варто також забувати і про тотальну корупцію, яка після Революції гідності не тільки не припинилася, але навіть розквітла. Якщо до влади приходить нова людина, її теж виявляється не так складно підкупити. Причому ще на стадії розслідування, навіть не доводячи справу до суду", – заявила Маляр.
Вона сумнівається в тому, що хто-небудь з оточення Януковича отримає реальний тюремний термін.
"Враховуючи ці моменти, я дуже скептично ставлюся до судової перспективи будь-якого кримінального провадження будь-якого представника режиму Януковича. І закриття справ проти Іванющенка мене абсолютно не здивувало. Це було очікувано. Що стосується генпрокурора Юрія Луценка, то він політик і не може відкрито сказати, що Генпрокуратура не зібрала необхідну доказову базу або навіть знищила її. Тому зараз ГПУ буде звинувачувати суди, а вони зі свого боку будуть звинувачувати ГПУ. А потім вони разом ще й на невдалу реформу поліції покликатимуться, ніби МВС у всьому винне", – резюмувала юрист.
Напередодні генпрокурор Юрій Луценко заявив, що Верховний Суд України без повідомлення прокуратури закрив усі кримінальні провадження щодо Іванющенка.
Іванющенко (також відомий під прізвиськом "Юра Єнакіївський") був народним депутатом України шостого і сьомого скликань, уходив у найближче оточення Януковича. Включений у санкційний список Євросоюзу.
Генеральна прокуратура України розслідує кримінальну справу щодо Іванющенка, у межах якої йому оголошено про підозру в організації розтрати чужого майна та незаконне збагачення в особливо великих розмірах.
За клопотанням ГПУ суд заарештував 72 млн швейцарських франків на швейцарських рахунках Іванющенка. Суд також заарештував рахунки, які належать колишньому депутатові, в українських банках та автопарк.
У лютому 2016 року повідомлялося, що суд постановив закрити провадження щодо Іванющенка через бездіяльність ГПУ, яка протягом року не знайшла доказів його провини. У рішенні суду було зазначено, що воно не підлягає оскарженню. ГПУ відмовилася закривати справу і на початку лютого подала апеляцію, але суд не прийняв її до розгляду.
У вересні 2016 року нардеп від Блоку Петра Порошенка Сергій Лещенко повідомив, що Апеляційний суд Києва ухвалив рішення, яким зняв Іванющенка з міжнародного розшуку.