Путін назвав умови продовження транзиту газу через Україну після 2024 року
Путін нагадав про сертифікацію німецьким регулятором російського газопроводу "Північний потік – 2", який, за його словами, технічно повністю готовий до запуску з грудня минулого року.
Глава Кремля заявив, що газопровід "покликаний значно зміцнити енергетичну безпеку на континенті". Він запевнив, що це "суто комерційний проєкт і жодної політики тут немає".
"Ми готові продовжити постачання газу через Україну навіть після 2024 року, коли спливає термін чинного контракту. Звичайно, якщо на це буде попит із боку європейських імпортерів і це буде рентабельно, а сама газотранспортна система України буде у справному стані", – сказав він.
Контекст:
30 грудня 2019 року "Нафтогаз" та російський "Газпром" підписали новий контракт на транзит газу строком на п'ять років. Згідно з ним, мінімально гарантоване прокачування газу через територію України 2020 року мало становити 65 млрд м&³3; і по 40 млрд м&³3; у наступні чотири роки. Договір укладено за умови "качай або плати", тобто якщо навіть "Газпром" транспортує менше газу, він однаково має оплачувати прописаний у контракті обсяг.
2020 року через територію України до Євросоюзу транспортували 55,8 млрд м&³3; російського газу – найнижчий показник за сім років.
"Газпром" поступово скорочує транзит газу через Україну. З 1 листопада 2021 року російський монополіст скоротив обсяги транзиту газу через Україну до 57 млн м&³3; на добу. Генеральний директор компанії "Оператор ГТС України" Сергій Макогон зазначав, що Україна готова транзитувати до 250 млн м&³3; газу на добу, що значно перевищує наявний транзит.
15 грудня "Газпром" повідомив, що виконав зобов'язання щодо транзиту газу через територію України за 2021 рік.
Середньодобовий обсяг транзиту газу через територію України 2021 року становив 114 млн м&³3;, але в окремі періоди він знижувався до 67 млн м&³3;, зазначали в ОГТСУ. Загалом торік було заброньовано 44,4 млрд м&³3; транзитних потужностей на точках виходу з РФ, а використано 41,6 млрд м&³3;. Потужності української ГТС були використані менш ніж на 30%, наголосили в компанії.
"Газпром" також відмовився бронювати додатковий транзит через Україну на січень 2022 року.
Україна хоче продовжити контракт на транзит російського газу на 15 років, говорив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. Голова правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко повідомив 29 листопада, що Росія не хоче розпочинати перемовин щодо продовження транзиту газу через територію України.