Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт про Бюро економічної безпеки
На засіданні 3 вересня Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №3087-д про створення в Україні нового правоохоронного органу – Бюро економічної безпеки, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
"За" проголосувало 245 народних депутатів за мінімально необхідних 226.
Авторами законопроєкту стало 13 парламентаріїв із фракції "Слуга народу" і групи "Довіра".
У пояснювальній записці до законопроєкту написано (.docx), що зараз розслідуванням економічних злочинів займаються податкова міліція, Служба безпеки України та Національна поліція, але, як вважають депутати, не завжди ефективно. Вони пропонують позбавити правоохоронні органи "невластивих їм функцій" і створити в Україні єдиний державний орган, відповідальний за боротьбу з економічними злочинами.
У такий спосіб, переконані автори законодавчої ініціативи, вдасться уникнути дублювання однакових функцій у різних правоохоронних органах.
Згідно з текстом законопроєкту, гранична чисельність працівників центрального апарату і територіальних управлінь бюро не має перевищувати 4 тис. людей.
"Служба безпеки України повинна займатися захистом наших громадян, а не, вибачте, кришуванням експорту горіхів", – сказав під час презентації законопроєкту в сесійній залі народний депутат від "Голосу", член комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк.
Співавтор законопроєкту, народний депутат від "Слуги народу" Данило Гетманцев заявив, що його ухвалення вимагає бізнес, "який втомився від тиску податкової міліції, МВС, СБУ".
"Дуже важливо розуміти, що це аналітичний орган. Цей орган не повинен кошмарити бізнес через перевірки та "маски-шоу". Він повинен виявляти злочини шляхом аналізу податкової звітності, аналізу руху коштів по рахунках тощо", – сказав Гетманцев.
Спочатку автори законопроєкту планували, що Бюро економічної безпеки створюватиме президент, він же за поданням конкурсної комісії призначатиме директора відомства. Але, як зазначив під час обговорення законопроєкту Гетманцев, депутати вирішили врахувати останнє рішення Конституційного Суду, який визнав незаконним указ про призначення директора Національного антикорупційного бюро, оскільки у ст. 106 Основного закону чітко визначено перелік посад, на які призначає президент (серед них директора НАБУ немає). До другого читання в законопроєкт внесуть зміни, згідно з якими бюро підкорятиметься не главі держави, а Кабміну.
Раніше Рада планувала створити схожий орган – Бюро фінансових розслідувань. Відповідний законопроєкт №1208-2 парламент ухвалив у першому читанні в жовтні 2019 року, але в січні 2020 року його відхилили. У "Слузі народу" казали, що президент України Володимир Зеленський має намір подати в Раду власний законопроєкт про Бюро фінансових розслідувань.