Рада ухвалила антидопінгові закони. В Україні створять Національну лабораторію антидопінгового контролю
Документ підтримало 303 народні депутати.
Ухвалений законопроєкт "уточнює функції та повноваження Національного антидопінгового центру (НАДЦ), організує допінг-контроль на основі стандартів ВАДА (Всесвітнього антидопінгового агентства. – "ГОРДОН"), встановлює відповідальність за порушення антидопінгових правил, передбачає функціонування Національної лабораторії антидопінгового контролю, що в майбутньому буде сертифікована ВАДА", повідомила у Facebook членкиня парламентського комітету з питань молоді та спорту, нардепка від "Слуги народу" Ольга Саладуха.
Окрім того, у середу нардепи проголосували за основу, а згодом і в цілому проєкт закону №5640 про внесення зміни до ст. 52 закону України "Про фізичну культуру та спорт" щодо діяльності Національної лабораторії антидопінгового контролю.
Документ у другому читанні підтримав 281 нардеп.
За словами співавторки законопроєкту Саладухи, він деталізує процес роботи антидопінгової лабораторії і формування її керівництва.
"Директором антидопінгової лабораторії не може бути діючий спортсмен, судима особа, посадовець будь-якої спортивної федерації. Найважливіше, що в процесі підготовки цих законопроєктів комітет провів кілька раундів переговорів з ВАДА та вніс у текст усі необхідні правки, – зазначила нардепка. – Коли антидопінгова лабораторія запрацює, Україна не буде більше витрачати шалені кошти на вивіз та аналіз допінг-проб за кордоном. Усі скандали, пов'язані із вживанням заборонених речовин, залишаться у минулому".
Контекст:
26 жовтня 2021 року Всесвітнє антидопінгове агентство повідомило, що провело спецоперацію "Геркулес", яка тривала останні два роки. У підсумку дістали докази, які дають змогу припустити, що починаючи з 2012 року НАДЦ України проводив завчасний збір зразків допінг-проб, організуючи тестування спортсменів за попереднім записом.
Окрім того, під час спецоперації виявили докази, що 2021 року НАДЦ свідомо позначив щонайменше шість зразків, узятих у спортсменів у період змагання, як узяті у позазмагальний період. Повторний їхній аналіз засвідчив, що в кожній із цих допінг-проб не було заборонених речовин. У ВАДА підкреслили, що це важливо, тому що деякі речовини заборонено лише у період змагання.
Після публікації звіту ВАДА у відставку подали директор НАДЦ Іван Курліщук та його заступник Ярослав Кручек. Їхні прохання задовольнили.
Міністр молоді та спорту України Вадим Гутцайт вважає, що у допінговому скандалі, в який потрапила Україна, винні його попередники.
Всесвітнє антидопінгове агентство – незалежна структура, яка здійснює координацію боротьби з допінгом у спорті. Її заснували у 1999 році.
НАДЦ є спеціалізованою держустановою, перебуває в управлінні Міністерства молоді та спорту. Організація займається впровадженням антидопінгової програми, куди входить інформування та освіта, а також допінг-контроль (планування, відбір проб, доправлення їх до лабораторії, отримання результату, його опрацювання, слухання та апеляція).