Рада ухвалила антидопінгові закони. В Україні створять Національну лабораторію антидопінгового контролю
Народні депутати 26 січня проголосували за два антидопінгові законопроєкти
Документ підтримало 303 народні депутати.
Ухвалений законопроєкт "уточнює функції та повноваження Національного антидопінгового центру (НАДЦ), організує допінг-контроль на основі стандартів ВАДА (Всесвітнього антидопінгового агентства. – "ГОРДОН"), встановлює відповідальність за порушення антидопінгових правил, передбачає функціонування Національної лабораторії антидопінгового контролю, що в майбутньому буде сертифікована ВАДА", повідомила у Facebook членкиня парламентського комітету з питань молоді та спорту, нардепка від "Слуги народу" Ольга Саладуха.
Окрім того, у середу нардепи проголосували за основу, а згодом і в цілому проєкт закону №5640 про внесення зміни до ст. 52 закону України "Про фізичну культуру та спорт" щодо діяльності Національної лабораторії антидопінгового контролю.
Документ у другому читанні підтримав 281 нардеп.
За словами співавторки законопроєкту Саладухи, він деталізує процес роботи антидопінгової лабораторії і формування її керівництва.
"Директором антидопінгової лабораторії не може бути діючий спортсмен, судима особа, посадовець будь-якої спортивної федерації. Найважливіше, що в процесі підготовки цих законопроєктів комітет провів кілька раундів переговорів з ВАДА та вніс у текст усі необхідні правки, – зазначила нардепка. – Коли антидопінгова лабораторія запрацює, Україна не буде більше витрачати шалені кошти на вивіз та аналіз допінг-проб за кордоном. Усі скандали, пов'язані із вживанням заборонених речовин, залишаться у минулому".
Контекст:
26 жовтня 2021 року Всесвітнє антидопінгове агентство повідомило, що провело спецоперацію "Геркулес", яка тривала останні два роки. У підсумку дістали докази, які дають змогу припустити, що починаючи з 2012 року НАДЦ України проводив завчасний збір зразків допінг-проб, організуючи тестування спортсменів за попереднім записом.
Окрім того, під час спецоперації виявили докази, що 2021 року НАДЦ свідомо позначив щонайменше шість зразків, узятих у спортсменів у період змагання, як узяті у позазмагальний період. Повторний їхній аналіз засвідчив, що в кожній із цих допінг-проб не було заборонених речовин. У ВАДА підкреслили, що це важливо, тому що деякі речовини заборонено лише у період змагання.
Після публікації звіту ВАДА у відставку подали директор НАДЦ Іван Курліщук та його заступник Ярослав Кручек. Їхні прохання задовольнили.
Міністр молоді та спорту України Вадим Гутцайт вважає, що у допінговому скандалі, в який потрапила Україна, винні його попередники.
Всесвітнє антидопінгове агентство – незалежна структура, яка здійснює координацію боротьби з допінгом у спорті. Її заснували у 1999 році.
НАДЦ є спеціалізованою держустановою, перебуває в управлінні Міністерства молоді та спорту. Організація займається впровадженням антидопінгової програми, куди входить інформування та освіта, а також допінг-контроль (планування, відбір проб, доправлення їх до лабораторії, отримання результату, його опрацювання, слухання та апеляція).