Рада ухвалила необхідний для євроінтеграції закон про добір суддів Конституційного Суду України

Закон ухвалили 293 голосами
Фото: Верховна Рада України / Facebook
27 липня Верховна Рада ухвалила євроінтеграційний закон №9322 про зміни процедури добору суддів Конституційного Суду України (КСУ).

У другому читанні й загалом документ підтримало 293 народні депутати за необхідних 226.

У першому читанні документ ухвалили 10 червня.

Нардеп від партії "Голос" Ярослав Железняк зазначив у Telegram, що в ухваленому законі є норма, яка посилює роль у доборі суддів КСУ міжнародних представників.

"Якщо у зв'язку з однаковою кількістю голосів "за" і "проти" дорадча група експертів не може ухвалити рішення, проводиться повторне голосування. У разі однакової кількості голосів "за" і "проти" під час такого повторного голосування голоси трьох членів дорадчої групи експертів, із яких принаймні двоє запропоновані міжнародними організаціями чи Європейською комісією "За демократію через право", є вирішальними", – написав Железняк.

Контекст:

Реформа добору суддів КСУ є однією з умов, висунутих Єврокомісією, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу в Євросоюз. Зараз КСУ складається з 18 суддів – по шість призначають президент, Верховна Рада і з'їзд суддів. До звільнення трьох суддів 7 грудня 2022 року КСУ складався із 16 осіб, тепер у ньому залишилося лише 13 за 12 необхідних для кворуму.

Окрім того, зараз у КСУ немає голови. Попереднього голову суду Олександра Тупицького президент України Володимир Зеленський усунув у березні 2021 року, оскільки він фігурує у справі про підкуп свідка і введення в оману суду. А 15 травня 2022 року в Тупицького закінчився офіційний строк повноважень судді КСУ. Кілька разів КСУ безуспішно намагався обрати голову.

Посли країн G7 закликали забезпечити під час добору кандидатів "значне залучення незалежних експертів, включно з правом вирішального голосу".