Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт про право на цивільну вогнепальну зброю
Парламентарі також скоротили термін підготовки документа до другого читання.
"Метою законопроєкту є посилення дотримання режиму законності в питаннях визначення правового режиму власності на зброю, закріплення основних прав та обов'язків громадян і юридичних осіб щодо виробництва, набуття, володіння, розпорядження та використання зброї і боєприпасів, урегулювання інших суспільних відносин, що безпосередньо із цим пов'язані. Завданням законопроєкту є утвердження режиму законності в державі", – ідеться в пояснювальній записці до документа.
Зазначають, що законопроєкт, "лібералізуючи з одного боку обіг цивільної вогнепальної зброї в Україні, одночасно посилює відповідальність за її незаконне використання".
Зокрема, документ пропонує:
- визначити поняття права власності на цивільну вогнепальну зброю;
- визначити умови та порядок набуття громадянами України та юридичними особами документів про право власності на цивільну вогнепальну зброю;
- здійснити класифікацію цивільної вогнепальної зброї;
- розробити порядок видавання медичного висновку (висновку) про відсутність медичних протипоказань, що перешкоджають наданню документа на цивільну вогнепальну зброю;
- розробити порядок створення й ведення Єдиного державного реєстру цивільної вогнепальної зброї;
- визначити повноваження суб'єктів єдиного державного реєстру цивільної вогнепальної зброї;
- визначити загальні засади цивільного обігу (обороту) вогнепальної зброї та боєприпасів;
- визначити загальні засади здійснення права й виконання обов'язків власників цивільної вогнепальної зброї;
- встановити порядок набуття права на цивільну вогнепальну зброю та боєприпаси;
- визначити порядок страхування цивільної відповідальності власників цивільної вогнепальної зброї;
- передбачити обмеження права на цивільну вогнепальну зброю й боєприпаси;
- передбачити використання цивільної вогнепальної зброї для самозахисту;
- визначити поняття зон, вільних від зброї;
- прописати основи господарської діяльності у сфері обігу (обороту) цивільної вогнепальної зброї та боєприпасів;
- визначити загальні засади володіння та користування цивільною вогнепальною зброєю та іноземцями й особами без громадянства на території України;
- урегулювати тимчасове ввезення цивільної вогнепальної зброї та боєприпасів на територію України, тимчасове вивезення цивільної зброї та боєприпасів з території України;
- передбачити державний контроль у сфері обігу цивільної вогнепальної зброї.
Контекст:
У вересні 2020 року президент України Володимир Зеленський заявляв, що "легалізація обігу в державі зброї вбачається передчасною, а тому не може бути підтримана".
Голова Української асоціації власників зброї Георгій Учайкін говорив у коментарі "Україна 24" в липні, що в Україні кількість неврахованої вогнепальної зброї на руках у населення перевищує 4,5 мл одиниць. На його думку, офіційна статистика незаконного обігу зброї в Україні є "краплею в океані".
У Верховній Раді в листопаді було зареєстровано два законопроєкти про обіг зброї: №4335 "Про обіг цивільної вогнепальної зброї та бойових припасів до неї" і №4335-1 "Про цивільну зброю та боєприпаси". Однак у березні 2021 року Верховна Рада відхилила обидва ці проєкти.
У червні – липні до Ради подали ще два законопроєкти, які передбачають право на володіння цивільною вогнепальною зброєю, – №5708 і №5708-1.
Ексрадник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко пропонував винести питання щодо легалізації зброї на референдум.
Глава МВС Денис Монастирський говорив, що Україна є єдиною країною в Європі, де на законодавчому рівні не врегульовано питання обігу цивільної вогнепальної зброї. Він заявляв, що в разі ухвалення відповідного законопроєкту українцям не дозволять носити зброю із собою.
За словами Монастирського, реєстр зброї почне працювати в Україні у березні – квітні 2022 року. Він називав це питання пріоритетним для себе.