Рада в першому читанні ухвалила проєкт закону про протидію антисемітизму
Верховна Рада 3 червня в першому читанні підтримала законопроєкт №5109 про запобігання атисемітизму в Україні. За нього проголосувало 252 народні депутати, передає кореспондент "ГОРДОН".
Проєкт закону подала група нардепів на чолі із представником фракції "Слуга народу" Максимом Бужанським.
Проти закону виступила нардепка від "Голосу" Соломія Бобровська.
"Працюючи в Одеській області, я дивувалася, як понад 160 національних меншин показували унікальний приклад толерантності. І наскільки органічно і правильно були вплетені всі – українці, росіяни, євреї, гагаузи, болгари і так далі. І мені так дивно, що країна, яка фактично стала ресурсом для будівництва Держави Ізраїль в 1949 році, сьогодні це розглядає", – зазначила вона.
Бобровська зауважила, що ст. 161 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за розпалювання міжнаціональної ворожнечі.
"Усе це є в законодавстві. Якщо ви хочете винести, а потім ухвалити ще 200 законів щодо інших нацменшин, можемо, звичайно, заблокувати роботу парламенту і на цьому зупинитися", – заявила нардепка.
У пояснювальній записці до проєкту закону ідеться про те, що Україна є "багатонаціональною і у принципі толерантною державою".
"Але, на жаль, постійно фіксуються випадки вандалізму і hate speech, пов'язані з антисемітизмом. Відсутність в українському законодавстві чіткого визначення поняття "антисемітизм" не дозволяє належним чином класифікувати злочини, вчинені на його основі. На практиці це призводить до фактичної безкарності правопорушників", – зазначили в документі.
Основними завданнями законопроєкту назвали захист прав людини, запобігання виявам ксенофобії, расизму і дискримінації.
Контекст:
Президент України Володимир Зеленський в опублікованому 31 травня інтерв'ю Frankfurter Allgemeine Zeitung заявив, що є відповіддю на запитання про антисемітизм в Україні. За його словами, це явище у країні зараз "на найнижчому рівні".
Україна – друга країна у світі, де і президентом, і прем'єр-міністром водночас були євреї. Про це 1 червня заявив прессекретар єврейської громади Києва Леонід Барац.
"Українці – дуже толерантна нація. Водночас у Європі ми, на жаль, спостерігали, як у Відні був напад на синагогу, у Франції – величезні антисемітські та антиізраїльські марші, багатотисячні. У Польщі – постійні нападки й досі у вжитку слово "жид". Нещодавно навіть прив'язували до машини опудало єврея і волокли його по дорозі. В Україні, на щастя, такого набагато менше", – сказав Барац.