Разумков і нардеп Ковальчук улаштували суперечку в прямому ефірі. Політики обговорювали "три періоди спікера Ради"
Нардеп від "Слуги народу" Олександр Ковальчук в ефірі телеканала "Україна 24" 6 жовтня звинуватив спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова у зволіканні з ухваленням деяких законів.
"Я розділяю період Разумкова на три частини: ранній Разумков, Разумков середнього періоду і Разумков, якого ми бачимо зараз. У його риториці нічого не змінилося. Але той Разумков, який був спочатку, коли він приїжджав до мене на округ у Рівному, це були прекрасні часи. Потім був Разумков десь посередині, коли був закон про землю", – пояснив Ковальчук.
Останній період Разумкова, за словами нардепа, пов'язаний із відмовою спікера підтримати рішення РНБО щодо закриття каналів із "пулу нардепа від "Опозиційної платформи – За життя" Віктора Медведчука". На думку політика, Разумков також пригальмував ухвалення законопроєктів про ринок землі і про деолігархізацію.
Разумков відповів йому, що із 2019-го до 2021 року не змінював своєї позиції, і нагадав свої пропозиції щодо вказаних питань.
"А не Разумков сказав, що не можна заносити 200 тис. га землі в одні руки? Що це буде колапс і цього не проголосує Рада і не зрозуміють люди. І після того, як була запропонована та формула, яка проголосувалася, у тому числі і мною, ми проголосували землю. [...] Якщо говорити про РНБО, то це не суд. Я по всіх санкціях там, де є громадяни України, утримуюся або голосую проти", – заявив він.
Ковальчук нагадав Разумкову про поправковий спам під час голосування за законопроєкти і зазначив, що день роботи Верховної Ради обходиться українцям у 3,5 млн грн.
"То відмовтеся від зарплати. [...] Давайте зменшимо вашу кількість. Ви за це чи ні? Завтра прийдете на фракцію і вас розберуть на запчастини [за це], тому що фракція проти", – запропонував йому спікер Ради.
Контекст:
Разумков став спікером Ради 29 серпня 2019 року. Із травня до грудня 2019 року він був головою пропрезидентської партії "Слуга народу", пройшов у Раду під першим номером її виборчого списку. До участі в парламентських виборах був політтехнологом, займався бізнесом.
У парламентської фракції "Слуга народу" і Разумкова є розбіжності щодо закону про олігархів. Спікер, усупереч рішенню фракції, передав законопроєкт на експертизу до Венеціанської комісії до його розгляду у другому читанні. Після ухвалення законопроєкту у другому читанні Разумков заявив про спроби фальсифікації тексту документа.
В Офісі президента ситуацію, що склалася, назвали "світоглядним конфліктом" і не відкинули, що в нього втрутиться президент України Володимир Зеленський. У фракції конфлікт із Разумковим назвали "складною виробничою ситуацією" і припустили можливість відставки спікера Ради.
"Українська правда" з посиланням на джерела повідомила, що 16 вересня голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія під час футбольного матчу в Києві домовлявся про голоси за відставку Разумкова з бізнесменом Ігорем Коломойським. 17 вересня Арахамія спростував цю інформацію.
30 вересня він звернувся до Разумкова від імені фракції "Слуга народу" з проханням видати підписні листи для збору підписів про відкликання голови парламенту. Листи за цим зверненням підготували, прессекретарка Разумкова повідомила, що їх можна забрати в апараті Ради. Арахамія подав ще одне таке саме звернення, але вже від себе особисто.
Унаслідок конфлікту у "Слузі народу" вирішили не запрошувати Разумкова на виїзне засідання фракції у Трускавці Львівської області.
2 жовтня нардеп від "Слуги народу" Олексій Устенко повідомляв, що його фракція зібрала достатню кількість підписів, необхідних для ініціювання відкликання Разумкова з посади спікера Ради.
Арахамія прогнозує, що за відставку Разумкова проголосує понад 240 нардепів.
Разумков говорив 5 жовтня, що в разі відставки має намір створити власну велику команду. Верховна Рада планує розглянути питання про відкликання спікера на засіданні 7 жовтня.