Рішення про санкції проти "каналів Медведчука" ґрунтується на даних СБУ, які поки не може бути оприлюднено – Зеленський
Рішення Ради національної безпеки і оборони України про застосування санкцій проти народного депутата від "Опозиційної платформи – За життя" Тараса Козака та телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK, які йому належать, ґрунтується, зокрема, на даних Служби безпеки України, що поки не можна оприлюднювати.
Про це президент України Володимир Зеленський заявив у своєму відеоблозі, який 5 лютого опублікували на його сторінці у Facebook.
"Усі, для кого бізнес з окупованими територіями є нормою, ті, для кого підтримувати зв'язки з незаконними формуваннями і псевдоструктурами на цих територіях є нормою, – всі вони становлять загрозу для України. А отже, країна з ними боротиметься. І це теж є нормою. І як президент я зобов'язаний і діятиму у будь-який доступний мені законний спосіб для нейтралізації таких загроз. Зокрема – за допомогою санкцій", – сказав Зеленський.
Він продовжив, що із 2014 року в Україні триває війна.
"Із того самого року у нас діє закон про санкції. У суворій відповідності до цього закону, а також Конституції України, на підставі пропозицій Верховної Ради України та її постанови від 2018 року, а також даних Служби безпеки України, які через зрозумілі причини поки не може бути оприлюднено, Рада національної безпеки і оборони України ухвалила рішення про застосування санкцій до власника каналів. І саме це – головна причина припинення мовлення", – додав президент.
Причини для ухвалення рішення про санкції були "вагомими та залізобетонними", сказав він.
"Рішення РНБО законне, логічне, виправдане, а головне – воно справедливе. А ще – повністю підтримане США і Євросоюзом та країнами "Великої сімки", які чітко бачать різницю між цензурою і захистом національних інтересів", – підкреслив Зеленський.
Він зазначив, що владу критикують не тільки канали, які потрапили під санкції.
"Трійка цих каналів утримувала армії мовників, які дуже професійно обманювали і зомбували. [...] Заробляючи завдяки війні, вони стверджували, що її немає. Точніше – є, але вона громадянська: не в сенсі, що воюють громадяни України і Росії, а що це наш внутрішній конфлікт", – додав глава держави.
Зеленський 2 лютого ввів у дію рішення РНБО про санкції щодо Козака і телеканалів "112 Україна", ZIK, NewsOne, які йому належать.
За даними видання ZN.UA, санкції проти Козака і пов'язаних із ним юридичних осіб ввели після розслідування спецслужб, під час якого встановили схеми з постачанням вугілля з окупованих територій України.
Санкції передбачають позбавлення ліцензії "112 Україна", ZIK і NewsOne, їм наказано припинити мовлення, усю легальну діяльність медіакомпаній припиняють строком на п'ять років. Окрім того, під санкції потрапили літаки, якими, ймовірно, користувалися кум президента РФ, голова політради ОПЗЖ, нардеп Віктор Медведчук і Козак. Тепер літаки не можуть входити в повітряний простір України, здійснювати приземлення на території країни і брати пасажирів.
Провайдери відразу ж почали блокувати телеканали, а ті зробили спільну заяву про "політичну розправу" і пообіцяли боротися "за своє право мовити для українців".
У парламентській фракції ОПЗЖ заявили, що ініціюватимуть імпічмент Зеленського. 4 лютого партія "Опозиційна платформа – За життя" провела з'їзд, на якому ухвалила резолюцію про початок процедури імпічменту. Вони вважають, що президент "грубо порушив" Конституцію України, підписуючи указ.
Блокування "112 Україна", ZIK і NewsOne не має нічого спільного з наступом на свободу слова, підкреслила прессекретарка Зеленського Юлія Мендель. За її даними, є підтвердження того, що ці канали фінансують із Росії.
Українські санкції проти трьох ЗМІ підтримали у США і країнах Євросоюзу.
Козак придбав NewsOne і "112 Україна" наприкінці 2018 року, ZIK – улітку 2019-го. Зеленський у 2019 році заявляв, що Козак і Медведчук – це "одна історія" в контексті володіння українськими телеканалами.