РНБО вирішила ввести санкції щодо діячів УПЦ МП, Зеленський відразу затвердив це рішення. Перелік
"Ввести в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 11 грудня 2022 року "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)", – ідеться у документі.
Це означає, що засідання РНБО, на якому ухвалили рішення про санкції, і підписання указу Зеленським про затвердження цього рішення відбулися в один день.
До нового санкційного списку Ради нацбезпеки і оборони потрапили:
- митрополит Запорізький і Мелітопольський УПЦ МП Андрій Коваленко;
- митрополит Луганський і Алчевський УПЦ МП Василь Поворознюк;
- настоятель Мелітопольського Свято-Савинського чоловічого монастиря УПЦ МП Олександр Прокопенко;
- настоятель Свято-Успенського кафедрального собору УПЦ МП у Херсоні Олександр Федоров;
- митрополит Бориспільський і Броварський УПЦ МП, керівник справами УПЦ МП, член міжсоборної присутності Руської православної церкви Іван Паканич (Антоній);
- митрополит Чернівецький і Буковинський УПЦ МП, голова відділу зовнішніх церковних зв'язків УПЦ МП Валентин Єгоренко (Мелетій);
- архієпископ Костянтинівський, вікарій Горлівської єпархії УПЦ МП Віктор Шинкарьов (Паїсій).
Контекст:
1 грудня Зеленський розповів про засідання РНБО щодо зв'язків релігійних організацій із РФ, рішення стосувалися УПЦ МП і Києво-Печерської лаври. Він також анонсував введення персональних санкцій за підривну діяльність російських спецслужб у релігійному середовищі України.
Цього самого дня Зеленський ввів у дію рішення РНБО щодо діяльності релігійних організацій в Україні і персональних санкцій.
3 грудня СБУ озвучила, хто із причетних до УПЦ МП потрапив до списку санкцій РНБО.
УПЦ МП – частина РПЦ, яка офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії". На соборі 27 травня УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) і висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його. У Православній церкві України вважають, що зміна статуту – це "спроба приховати те, що УПЦ залишається в юрисдикції Московського патріархату".
Останніми днями регулярно повідомляють про те, що українські правоохоронці перевіряють об'єкти УПЦ МП у різних регіонах України.