Росія сумнівається в безневинності бажання України вступити в ЄС – МЗС РФ
12 травня заступник постпреда РФ при ООН Дмитро Полянський заявив, що Росія змінила свою позицію щодо членства України в ЄС і тепер вона "схожа на позицію" щодо вступу України в НАТО (РФ виступає проти того, щоб Україна стала членом Альянсу).
Лавров сказав, що зараз Україна "готова оголосити нейтральний позаблоковий статус за умови надання гарантій за межами НАТО та інших військово-політичних блоків", але "намагається всіляко акцентувати" на своєму прагненні в ЄС.
"Безневинність такого бажання Києва викликає серйозні сумніви з огляду на те, що ЄС із конструктивної економічної платформи, якою його створювали, перетворився на агресивного войовничого гравця, який заявляє про свої амбіції далеко за межами європейського континенту", – сказав глава російського МЗС.
Контекст:
Заявку на вступ до Європейського союзу Україна подала 28 лютого, на четвертий день після початку масштабної війни з Росією. Президент України Володимир Зеленський заявив, що в умовах, які склалися, розраховує на приєднання до ЄС за спеціальною процедурою.
1 березня Європейський парламент підтримав надання Україні статусу кандидата на вступ у ЄС.
10–11 березня у Франції відбувся неформальний саміт лідерів Євросоюзу, у підсумковій заяві якого йшлося, що Єврорада визнала європейські устремління та європейський вибір України. Проте жодних конкретних зобов'язань щодо прийняття України в ЄС у документі не прописано.
Президент Литви Гітанас Науседа після саміту заявив, що лідери країн – учасниць ЄС підтримали євроінтеграцію України. Рішення неформального саміту лідерів Європейського союзу свідчить про те, що Україна буде членом ЄС, вважає глава МЗС Дмитро Кулеба.
8 квітня глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн вручила Зеленському опитувальник про членство в Євросоюзі. 18 квітня Україна передала відповіді на першу частину опитувальника, який необхідний для розгляду заявки. 9 травня Зеленський повідомив, що Україна підготувала другу частину опитувальника для набуття статусу кандидата на членство в ЄС.