Росія вимагає від України вивезти надану партнерами зброю, а від НАТО – відмовитися від політики відкритих дверей
Захарова заявила про "накачування Києва озброєнням". Вона також згадала про навчання українських військових, на яких відпрацьовуватимуть застосування протитанкових ракетних комплексів NLAW і Javelin, отриманих із Великобританії та США, а також безпілотників Bayraktar.
За твердженнями спікерки, щоб добитися деескалації, потрібно "припинити постачати Україні озброєння, відкликати з її території західних військових радників та інструкторів, припинити спільні навчання ЗСУ та країн НАТО, а також вивезти все раніше доправлене Києву іноземне озброєння за межі української території".
Також у МЗС Росії висунули вимогу до НАТО "оголосити про відмову від політики відкритих дверей", а від України – "повернутися до нейтрального, позаблокового статусу, який було проголошено у Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 року".
Згідно з Декларацією про державний суверенітет України, країна не проголошувала позаблокового статусу, а заявляла про такий намір у майбутньому: "Українська РСР урочисто проголошує про свій намір стати в майбутньому постійно нейтральною державою, яка не бере участі у військових блоках і дотримується трьох неядерних принципів: не приймати, не виробляти і не набувати ядерної зброї".
Контекст:
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Наразі між материковою Україною та Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.
Одразу після окупації Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на факти та докази, надані Україною.
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною.
США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.
У Білому домі заявили 18 січня 2022 року, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.
28 січня президент України Володимир Зеленський наголосив, що ситуація на кордоні не напруженіша, ніж на початку 2021 року, а висловлювання західних лідерів про наближення війни шкодять українській економіці.
Міністр оборони України Олексій Резніков наприкінці січня заявив, що, незважаючи на значне скупчення російських військ, не створено жодного ударного угруповання, необхідного для того, щоб перейти до наступу.
8 лютого Резніков повідомив, що вздовж усього кордону з Україною з боку РФ, Республіки Білорусь та тимчасово окупованих територій перебуває 140 тис. військових, включно з повітряним і морським компонентом.
На тлі накопичення Росією військ біля кордону з Україною низка країн, зокрема США, Великобританія, країни Балтії, Чехія та інші держави, оголосили про передання Україні оборонного озброєння та боєприпасів.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба 7 лютого заявив, що від початку року Україна отримала від партнерів $1,5 млрд фінансової підтримки, а також понад 1 тис. тонн оборонної зброї та військового обладнання.