Саміт НАТО підтвердить, що Україна прагне до членства в Альянсі
За підсумками саміту НАТО в Брюсселі, під час якого відбудеться зустріч лідерів країн – членів Альянсу з президентами України і Грузії, головуючий зробить заяву по Україні, пише "Європейська правда".
"Буде спільна заява комісії Грузія – НАТО, офіційний документ, а також окремо буде поширено заяву головуючого щодо України", – зазначив він.
Співрозмовник додав, що заяви комісії Україна – НАТО не буде через відсутність консенсусу: "Ви бачили повідомлення ЗМІ. Часом непросто знайти консенсус, і у нас так і не з'явився консенсус щодо заяви комісії Україна – НАТО".
За його словами, в Україні буде розповсюджено заяву головуючого, оскільки вона не підлягає затвердженню консенсусом.
"Цей документ відбиватиме все, про що буде говоритися на зустрічі щодо України, і він, звісно ж, буде скоординований з Україною та із союзниками, щоб інформація була подана коректно", – додав представник НАТО.
У рішенні саміту НАТО буде зазначено, що Україна прагне до членства в Альянсі, повідомили "Європейській правді" на умовах анонімності двоє співрозмовників у Брюсселі.
"Саміт підтвердить, що Україна прагне до членства в НАТО, це є в рішенні Альянсу", – сказало джерело.
За словами іншого співрозмовника, у рішенні "буде згадка про "аспіранта".
"Також саміт підтвердить, що рішення саміту 2008 року діє – Україна одного дня стане членом Альянсу", – сказав він.
Один із представників НАТО пояснив, що цю позицію не було заблоковано Угорщиною, оскільки мова не йде про формальне присвоєння Україні нового статусу.
"Визнаючи, що ви є "аспірантом", Альянс не переходить у новий формат відносин із Києвом, а просто підтверджує прагнення України", – розповів він.
У МЗС Угорщини заявляли, що будуть блокувати зближення України з ЄС і НАТО, доки Київ не внесе змін до закону "Про освіту", який розширив використання української мови в навчанні. В угорському МЗС заявляли, що виступають проти ухвалення будь-якого документа за підсумками саміту Україна – Грузія – НАТО.
Україна хоче стати членом НАТО в найближчі 10 років, Грузія сподівається здобути членство в Альянсі у 2021 році.
9 березня 2018 року у НАТО повідомили, що визнають за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство.
28 травня генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг підтвердив, що Україна і Грузія є "цінними і близькими" партнерами НАТО.
Порошенко заявляв, що Київ буде наполягати на отриманні Плану дій щодо членства.