СБУ допитає кожного депутата VI скликання Ради щодо голосування за ратифікацію Харківських угод – РНБО

Данілов: Не тільки депутати, а й міністри, які поставили підпис, вони все це завізували, – вони так само будуть відповідати, на підставі чого це зробили
Фото: Рада національної безпеки і оборони України / Facebook
За словами секретаря Ради національної безпеки і оборони Олексія Данілова, відповідальність має настати не тільки за ратифікацію Харківських угод депутатами Верховної Ради VI скликання, а й за підготовку документа і його підписання іншими посадовцями.

Служба безпеки України допитає всіх народних депутатів, які голосували за ратифікацію Харківських угод, у межах кримінального провадження стосовно ймовірної держзради з боку посадових осіб органів державної влади України у 2008–2010 роках.

Про це секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов розповів увечері 12 березня під час програми "Свобода слова Савіка Шустера", яку транслювали на каналі "Україна" і YouTube-каналі Shuster online.

"Перелік осіб, які голосували, всім відомий. Він уже надрукований у всіх ЗМІ. Після того, як будуть досліджені всі ці речі, ви зрозумієте, що буде відбуватися. Не тільки депутати, а й міністри, які поставили підпис, вони всі це завізували, – вони так само будуть відповідати, на підставі чого це зробили. СБУ сьогодні відкрила кримінальне провадження. Сьогодні почався цей процес. Служба безпеки буде у спокійному режимі працювати. Кожен депутат буде допитаний у рамках кримінального провадження, і, якщо будуть виявлені порушення, то обов'язково будуть відповідні рішення", – сказав він.

Під час програми нардеп від групи "За майбутнє" Ігор Палиця зазначив, що його картка в день ратифікації угод голосувала "за", але його самого не було в парламенті й у Києві. За словами нардепа, він тоді написав заяву, що він того дня день був відсутнім, і просив розібратися, чому його картка голосувала. Палиця сказав, що відповіді на заяву не одержав.

Данілов відповів, що голос Палиці досі рахують як голос "за".

"Тому ми говоримо, що з усім цим треба розбиратися", – підкреслив він.

Секретар РНБО розповів, що на засіданні 11 березня обговорювали відповідальність не тільки депутатів, які ратифікували угоди.

"Був виступ ще одного члена РНБО, який сказав, що всі, хто причетний до всіх цих подій, – і не має значення – депутати, заступники міністрів, міністри – всі, чиї підписи стоять під цими документами, мають нести відповідальність", – додав Данілов.

Харківські угоди у 2010 році підписали тодішні президенти України і Росії Віктор Янукович та Дмитро Медведєв. Ратифікацію Харківських угод 27 квітня 2010 року супроводжували бійка в парламенті, димові шашки і кидання яєць у президію. У січні 2021 року Януковича Держбюро розслідувань через підписання документа повідомило про підозру в держзраді.

Згідно з угодами, Україна одержувала знижку на газ у розмірі 30% в обмін на пролонгацію перебування Чорноморського флоту Росії на території України із 2017-го до 2042 року. Як пояснювали у ДБР, фактично жодної знижки не було, оскільки за рік до цього Росія підвищила ціну на газ удвічі. Підписавши угоду під приводом одержання знижки на газ, Янукович штучно створив передумови до збільшення чисельності військ РФ та умови їх перебування на території України, підкреслювали в Офісі генпрокурора.

11 березня Рада національної безпеки і оборони доручила Службі безпеки України перевірити обставини ратифікації Харківських угод.

Згідно зі ст. 80 Конституції України, народні депутати не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання в парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп.

Росія окупувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.

Після окупації Криму РФ денонсувала Харківські угоди.