Седлецька: Луценко доручив слідчому марну роботу – тягати журналістів на допити
Журналістка Наталія Седлецька розповіла, що кілька годин провела в Генеральній прокуратурі України, де відмовилася розповідати про розмови "не під запис" в Національному антикорупційному бюро. За її словами, таку роботу доручив слідчому генпрокурор Юрій Луценко.
У Генеральній прокуратурі України (ГПУ) журналістку Наталію Седлецьку запитували про її конфіденційні розмови (off the record) із представниками Національного антикорупційного бюро України (НАБУ). Про це вона повідомила у Facebook 19 грудня.
"У цей чудовий морозний день кілька годин провела на допиті в Генеральній прокуратурі. Допитували мене як свідка – з'ясовували, чи була я на off the record у НАБУ і що там чула. Довелося почати розмову зі слідчим із того, що взагалі означає таке поняття, як off the record: коли спілкування особи з журналістом відбувається на умовах нерозголошення джерела інформації та будь-яких фактичних даних про її отримання", – написала Седлецька.
Вона зазначила, що обов'язок не видавати джерел прописано не тільки у стандартах журналістики, але й у Кримінальному процесуальному кодексі України.
"Я і мої колеги безліч разів були на зустрічах "не під запис". Але це ніколи не стане ані предметом публічного обговорення, ані тим більше – запротокольованими свідченнями. Я можу і буду давати свідчення про мої опубліковані матеріали, щоб допомагати офіційному слідству. Але про те, із ким і коли я мала спілкування у форматі off the record, – ні", – заявила журналістка.
За її словами, її право не розкривати джерел інформації захищено законом, "кого б це не стосувалось". Зокрема глави НАБУ Артема Ситника чи генпрокурора Юрія Луценка.
"Мені шкода часу, витраченого як мною, так і старшим слідчим в особливо важливих справах Головного слідчого управління ГПУ Іжука Руслана, якому Луценко доручив цю марну працю – тягати журналістів на допити. З огляду на недопустимість допиту працівника ЗМІ про його джерела, сьогоднішня слідча дія не мало жодного юридичного змісту. Бо журналісти, які дорожать своїм іменем і подальшою репутацією, навіть під тиском не стануть розкривати своїх джерел", – написала вона.
29 листопада Служба безпеки України затримала сімох співробітників Національного антикорупційного бюро України, які працювали під прикриттям.
30 листопада Генпрокуратура повідомила одного із затриманих про підозру у провокуванні і даванні хабара першому заступнику голови Державної міграційної служби України Діні Пімаховій. 5 грудня про підозру повідомили ще двох співробітників бюро.
1 грудня ГПУ опублікувала відео з фотографіями агентів НАБУ. Також показали їхні автомобілі з незаретушованими номерними знаками.
У НАБУ заявили, що ГПУ та СБУ незаконно втрутилися у спецоперацію, спрямовану на виявлення учасників організованого злочинного угруповання в Державній міграційній службі, і назвали такі дії правоохоронців "диверсією". Після інциденту бюро припинило всі операції під прикриттям.
3 грудня генпрокурор Юрій Луценко зазначив, що "всі так звані агенти НАБУ" одержали роботу з порушенням українського законодавства – без відкритого конкурсу.
10 грудня керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький заявив, що якщо конфлікт між НАБУ і ГПУ не вирішать, буде війна, "а жертвою стане вся країна".
13 грудня видання ТСН повідомило, що під час зустрічі послів G7 із директором НАБУ Артемом Ситником і керівником САП Назаром Холодницьким дипломати закликали керівників антикорупційних відомств працювати "тихіше" і не втручатися в політику.