Щодо Баканова провели службове розслідування – нардепи
Про це вона написала у коментарі під постом екснардепки Вікторії Пташник, яка цікавилася долею Баканова.
"Попередній очільник СБУ Баканов пропав і тепер ні слуху, ні духу", – зазначила Пташник, нагадавши, що перед звільненням Баканова усунули з посади за ст. 47 дисциплінарного статуту ЗСУ. Ця стаття передбачає, що "невиконання (неналежне виконання) службових обов'язків, яке спричинило людські жертви чи інші тяжкі наслідки або створило загрозу настання таких наслідків, є підставою для усунення такого військовослужбовця від виконання службових обов'язків".
"А що ж далі? Чи порушена кримінальна справа? Розслідування буде? Які зроблено висновки? Чи у нас будь-хто може очолювати СБУ, незрозуміло чим там займатися під час війни, а потім тихенько піти?" – запитала вона.
Безугла відповіла, що стосовно Баканова провели "внутрішнє розслідування", про результати якого проінформували профільний комітет. За її словами, після звільнення Баканов "увесь час знаходився в Україні".
"Підстав для відкриття кримінальної справи – поінформовано, що немає. Під час заслуховування комітет запросив матеріали внутрішнього розслідування, будуть надані", – додала нардепка.
Нардеп від "Слуги народу" Федір Веніславський, який також є членом оборонного комітету, у коментарі "Радіо Свобода" пояснив, що йдеться про службове розслідування. Він розповів, що 6 лютого на той момент в.о. голови СБУ Василь Малюк відповідав на запитання про діяльність Баканова.
"Спеціальні процедури щодо перевірки пана Баканова завершені. Думаю, що про це суспільство буде проінформоване, коли це буде необхідно. Тому що це грифовані матеріали перевірки, матеріали з обмеженим доступом. Учора ми також отримали відповідь, де перебуває пан Баканов. Він перебуває в Україні", – додав Веніславський.
На запитання про те, що у матеріалах розслідування, нардеп не став відповідати, зазначивши, що члени комітету мають допуск "до всіх рівнів державної таємниці, але не завжди можуть говорити".
Секретар цього комітету, нардеп від "Голосу" Роман Костенко сказав, що не знає, чи виявили під час службового розслідування факти ймовірних злочинів, скоєних Бакановим.
Він зазначив, що засідання комітету відбувалося не в закритому режимі, тому Малюк не міг на всі запитання вільно відповідати. На думку нардепа, матеріали перевірки треба передати в Держбюро розслідувань.
"Пан Баканов є військовослужбовцем. Тому такі справи розслідує ДБР. Але наскільки я знаю, ця справа не передана до ДБР, і я не знаю, чи взагалі там є факти злочину. Але ДБР має вивчати результати цього розслідування. Тому конкретики не було", – додав він.
Контекст:
Баканова призначили головою СБУ 29 серпня 2019 року. До цього він очолював партію "Слуга народу" і керував виборчим штабом президента України Володимира Зеленського.
17 липня 2022 року Зеленський підписав укази про усунення з посад Ірини Венедіктової, яка обіймала посаду генпрокурора, і Баканова. Пояснюючи укази, президент сказав, що до обох є "дуже серйозні питання". 19 липня Рада звільнила і Баканова, і Венедіктову. Ексгенпрокурорку пізніше було призначено послом України у Швейцарії.
Перед цим наприкінці червня ЗМІ писали, що Баканова можуть звільнити. Співрозмовники Politico стверджували, що в Офісі президента "вкрай незадоволені його роботою", зокрема управлінськими навичками. У цій статті видання звертало увагу, що занепокоєння викликає кілька високопоставлених співробітників СБУ і їхні дії у перші дні повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
"Українська правда", посилаючись на джерела, писала, що Баканова в перші дні повномасштабного вторгнення Росії не було у Києві. "Вані в перші дні війни не було в Києві. Його не могли знайти", – заявляв співрозмовник ЗМІ з оточення Зеленського.
Після звільнення Баканова в.о. голови СБУ був Малюк. Рада затвердила його призначення головою СБУ 7 лютого 2023 року.