Шмигаль пояснив зростання цін на продукти в Україні монопольною змовою і маніпуляціями
Ціни на продукти в Україні зростають через спроби монопольних змов і маніпуляцій, заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні уряду 10 березня, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
Прискорення інфляції пояснюється об'єктивними чинниками, проте є також і спроби монопольної змови та маніпуляцій на ринку, сказав Шмигаль, коментуючи дані Держстату про прискорення інфляції.
"Зростання цін [на продукти] відбувається через об'єктивні фактори, але також фіксуємо спроби монопольних змов і маніпуляцій. Наразі ми в діалозі із ключовими групами виробників і торговельних мереж. Говоримо про збільшення пропозиції, що має збалансувати ціни", – сказав Шмигаль.
Він додав, що уряд щодня оцінює ціни на продукти харчування, зокрема там, де ціни зростають найактивніше.
За розрахунками голови Комітету економістів України Андрія Новака, навесні харчові продукти подорожчають на 10–20%. На це не вплине зниження ПДВ для аграріїв до 14%, за яке проголосував парламент.
"Зменшення ПДВ до 14% відбулося в інтересах певних агрохолдингів, а не для всіх виробників сільськогосподарської продукції", – запевняв економіст.
23 лютого президент України Володимир Зеленський підписав ухвалений 17 грудня минулого року закон №1115-IX, який знижує ПДВ із 20% до 14% на велику рогату худобу, свиней, молоко, цукровий буряк, пшеницю, жито, ячмінь, овес, кукурудзу, соєві боби, насіння льону, ріпаку та соняшнику. Як зазначили аналітики, закон "здатний зупинити" скручування "і повернути агровиробництво в легальне поле".
Заступник міністра фінансів Світлана Воробей повідомила, що після зниження ПДВ до 14% сума бюджетного відшкодування ПДВ скоротиться на 13 млрд грн на рік.
В інфляційному звіті Національного банку України повідомляли, що 2021 року українська економіка надолужить втрати, спричинені пандемією коронавірусу. У першій половині 2021 року Нацбанк прогнозує сплеск інфляції, за підсумками року вона становитиме 7%. Причина цього – низькі врожаї 2020 року, подорожчання енергоресурсів і подальше зростання споживчого попиту. Додатковим чинником стане підвищення мінімальної зарплати (на 20% – у січні, у грудні – ще на 8,3%). У Національному банку очікують, що у 2022–2023 роках інфляція в Україні знизиться і закріпиться на рівні 5%.