Шмигаль: РФ привласнила собі місце в Радбезі ООН. Мовчати не можна

Шмигаль: Росія цинічно зловживає своїм правом вето у Раді Безпеки ООН
Фото: kmu.gov.ua
Росія після розпаду СРСР привласнила собі місце постійного члена Ради Безпеки ООН, і світова спільнота не має мовчати. Про це заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль на засіданні Кабміну 27 грудня, його промову опублікувала пресслужба уряду.

"Цими днями виповнюється 31 рік із часу смерті імперії зла  СРСР. Саме в кінці 1991 року союз припинив існування як геополітична реальність. Його наступниця  Російська Федерація  присвоїла собі місце в Раді Безпеки ООН. В обхід Статуту ООН членство РФ у Радбезі було нав’язано світовій спільноті. На жаль, тоді спільнота промовчала. Сьогодні мовчати не можна", – заявив він.

Шмигаль зазначив, що Росія вже давно не є миролюбною державою – і тому не відповідає основному критерію ООН.

"Вона цинічно зловживає своїм правом вето в Раді Безпеки. Блокує рішення, які протидіють її агресивній політиці. Тому Україна правомірно ставить питання щодо виключення Росії не лише з Радбезу, але й з ООН. Закликаємо весь цивілізований світ солідаризуватися з нашою позицією", – сказав глава уряду.

Контекст:

Росія займає місце СРСР серед постійних членів Ради Безпеки ООН і має право вето. Цим вето Росія постійно користується для блокування рішень, зокрема стосовно резолюцій щодо російської агресії проти України.

Право Росії бути правонаступницею СРСР в органах ООН ставлять під сумнів. Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця на початку лютого пояснював, що РФ  єдина держава, яка обійшла процедуру прийняття в ООН та Радбез ООН.

На міжнародному рівні неодноразово звучали заклики до виключення Росії з Радбезу ООН. Зокрема, 30 вересня, після того, як вето Росії не дало змоги ухвалити резолюцію із закликом не визнавати анексію Росією окупованих територій України, Кислиця назвав Росію "раковою пухлиною" Радбезу ООН і закликав її "видалити". На його думку, єдине, що зупиняє світ від того, щоб виключити РФ із Радбезу ООН, – це ядерна зброя.

14 грудня двоє американських законодавців подали у Конгрес резолюцію, яка закликає президента Джо Байдена виключити Росію з Ради Безпеки.

У Білому домі зазначили, що якби був спосіб припинення членства Росії в Радбезі ООН, то Штати негайно б ним скористалися.

26 грудня Україна ініціювала процес, метою якого є виключення Росії з Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй та загалом з ООН.