Шустер: Я скажу: "Пане президенте, призначте, будь ласка, Павла Єлізарова прем'єр-міністром і не втручайтеся в його роботу"
На інтерв'ю Шустер і Єлізаров пояснювали, чому вважають найдієвішим засобом проти корупції ідею безумовного базового доходу, який Шустер назвав "зарплатою за життя".
"Павле, ви готові із Савіком розписати всі цифри, прийти на прийом до президента [Володимира Зеленського], який вас слухає, поважає, і сказати: "Володимире Олександровичу, спробуймо зробити"?" – запитав Гордон.
"Отже, що я кажу? "Пане президенте, призначте, будь ласка, Павла Олександровича прем'єр-міністром і не втручайтеся в його роботу, будь ласка", – іронічно припустив Шустер.
Водночас експерти на уточнення, чи є в них концепція із цифрами й фактами, яку можна було б викласти президенту, відповіли, що є і вони готові її надати.
"Чи готовий президент почути? Судячи з нашої кадрової політики, у людини мають бути певні риси: вона має бути безликою. Вона мені нагадує більше співробітників КДБ СРСР, яких ніхто не міг запам'ятати в обличчя. Якщо раніше в нас були, можливо, іноді й безглузді міністри, але принаймні яскраві у своїй безглуздості, то сьогодні вони яскраві у своїй безликості. Що більше безликий міністр, то більше він відповідає формату нинішнього управління, на жаль. Усі займаються зовнішньою політикою, ще чимось, а економікою реально не займаються", – додав Єлізаров.
Шустер і Єлізаров: Якщо ввести в Україні безумовний базовий дохід, Крим сюди припливе сам. Читайте повну версію інтерв'ю
Контекст:
Про введення безумовного базового доходу останніми роками дискутують у багатьох країнах, зокрема у країнах Євросоюзу, зазначила "Немецкая волна". Прибічники цієї ідеї вважають, що регулярна виплата від держави допомогла б згладити всі регіональні відмінності всередині ЄС і посилила б соціальне й економічне співробітництво. За даними мовника, у ЄС триває збір підписів за цю ідею.
У Фінляндії протягом двох років – у 2017-му і 2018-му – проводили такий соціальний експеримент: 2 тис. безробітним уряд виплачував по €560 на місяць. Виплати не залежали від того, знайшла людина роботу чи залишилася безробітною. Вважали, що гарантований дохід стимулюватиме людей на пошук заробітків, а також підвищить мобільність на ринку праці, оскільки в громадян залишатиметься дохід у період зміни роботи.
У 2020 році у Фінляндії оголосили остаточні результати експерименту, повідомило видання New Scientist. Він засвідчив, що базовий безумовний дохід впливав на психологічний комфорт громадян. Учасники програми розповіли, що відчували більшу впевненість у завтрашньому дні, повідомила представниця Інституту соціального страхування Фінляндії Мінна Ілікянньо. Крім того, одержувачі базового безумовного доходу більше працювали: у період із листопада 2017 року до жовтня 2018 року – у середньому 78 днів, що на шість днів більше, ніж ті, хто одержував допомогу з безробіття. Водночас уряд Фінляндії відмовився продовжити експеримент.