Шустер: Переворот у Білорусі буде G

Шустер: Я не знаю, буде це військовий переворот чи якийсь інший. Ну, хлопці зі зброєю зрештою. Це 2020 року було без зброї
Фото: Шустер online / Facebook

Журналіст і телеведучий Савік Шустер вважає, що в Білорусі відбудеться переворот. Про це він розповів в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман, коментуючи заяву колишнього командувача сухопутних військ Польщі генерала Вальдемара Скшипчака про таку ймовірність.

23 травня Скшипчак, реагуючи на появу в Бєлгородській області РФ підрозділів легіону "Свобода Росії" й "Російського добровольчого корпусу", припустив, що "схожі акції незабаром можуть відбутися й на території Білорусі". Він висловив сподівання, що в Білорусі це призведе до повстання, і сказав, що самопроголошений президент Білорусі Олександр "Лукашенко цього боїться".

"Чомусь мені здається, що він має рацію", – відреагував Шустер.

Він продовжив, що НАТО "із цієї історії не зможе вийти сухим із води" й Альянсу потрібно буде брати участь у процесах.

"Білоруські хлопці воюють у лавах української армії разом з українською армією. Я деяких хлопців із білоруської опозиції зустрічав у Вільнюсі, їхні друзі – на фронті в Україні. Загалом це все хлопці... Вони такі, вони справді знімають кросівки і стають на лавку під час протестів, щоб не забруднити лавки, це правда, що вони такі делікатні, такі законослухняні. Але з іншого боку, вони дуже дорожать своєю незалежністю і свободою. Особливо – молоде покоління, це відчувається, це правда. І я думаю, що дуже багато хто. Не п'ята колона, там вона величезна, ми розуміємо, що туди насадили стільки агентів російських, що [вони] усюди: і в Генеральному штабі, і в міноборони, і Лукашенко – і загалом усі", – відреагував телеведучий.

За оцінкою Шустера, населення Білорусі не допустить, що "незалежність, свобода просто підуть" і країна стане частиною Росії.

"Одна ознака цього, мені здається, – це дострокове звільнення [колишнього головного редактора Telegram-каналу Nexta Романа] Протасевича. […] Його ж соратники в інтерв'ю (я кілька інтерв'ю слухав у мережі) кажуть, що він такий-сякий, що він здав дуже багатьох людей, що він віддав їм свій телефон з усією телефонною книгою і що там відбулися масові арешти після цього, саме на підставі інформації, яку він передав збройним загарбникам із влади. І вони його раз – і випустили. Тобто навіщо це? Це така провокація, щоб там ще конфлікт створити: ось зараз вони його почнуть мочити, грубо кажучи, я не знаю – фізично чи не фізично. Або Протасевич – може, він розумний хлопець – просто кудись поїде в Нову Зеландію і сховається, тому що жити в Білорусі йому буде складно. Але я кажу: це така середньовічна хитрість – ти береш, людину, розколюєш її, висмоктуєш із неї все. Ти спеціально робиш із неї зрадника й потім її випускаєш", додав він.

На думку Шустера, таке рішення влади Білорусі свідчить "дуже багато про що".

"Такий хід свідчить про те, що влада Лукашенка вже починає вдаватися до таких методів, які загалом нікого не зупинять, тому я згоден із міністром Польщі: це буде. Я не знаю, буде це військовий переворот чи якийсь інший переворот? Ну, хлопці зі зброєю зрештою. Це 2020 року було без зброї, а зараз зі зброєю, тому це інша історія", – резюмував телеведучий.

Відео: Дмитрий Гордон / YouTube


Контекст:

Лукашенко керує Білоруссю з 1994 року. Тоді він переміг у другому турі виборів, ставши першим президентом незалежної Білорусі.

9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися чергові вибори президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце із 10,1% голосів посіла білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.

Після виборів у Білорусі розпочалися масові акції протесту незгодних із їх результатами. Їх жорстко розганяли, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометівВлада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція про вісьмох. На піку в мітингах брало участь по кілька сотень тисяч людей, 2021 року протестна активність припинилася, але силовики продовжили затримання опозиціонерів.

23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, уперше в історії Білорусі її не анонсовували й не транслювали на телебаченні. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна й Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.

Євросоюз та США неодноразово запроваджували санкції проти Білорусі за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів.

Наступні вибори президента Білорусі мають відбутися 2025 року. Лукашенко обіцяв, що більше не балотуватиметься у президенти.