Ситник підтвердив, що НАБУ відкрило провадження проти СБУ через Чауса
Директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник підтвердив, що НАБУ відкрило кримінальні провадження проти СБУ через події щодо екссудді Миколи Чауса. Про це Ситник повідомив в інтерв'ю ZN.UA, опублікованому 4 серпня.
Про те, що НАБУ 2 серпня відкрило два провадження проти СБУ за статтями про викрадення або незаконне утримання людини представником держави і перевищення службових повноважень співробітником правоохоронного органу через дії спецслужби протягом останніх днів щодо Чауса, повідомляв із посиланням на джерела "Главком".
"Ми справді зареєстрували провадження за двома статтями – про перевищення службових повноважень – і направили їх генпрокурору для визначення підслідності. Це стосувалося подій п'ятниці (30 липня, коли Чауса знайшли в Україні. – "ГОРДОН")", – сказав Ситник.
Він висловив сподівання, що тепер, коли СБУ передала Чауса НАБУ, ситуація ввійде в законне русло і бюро зможе закінчити розслідування.
Директор НАБУ зазначив, що коли Чаус з'явився в селі у Вінницькій області, представник поліції, як і потрібно, зателефонував у НАБУ – як ініціатору розшуку і заочного арешту екссудді.
"Поки ми організовували процедуру його доставки до суду, екссуддю забрали місцеві працівники СБУ. Не складаючи жодних документів, не пояснюючи своєї поведінки, зокрема й Генпрокуратурі. У такий спосіб екссуддя "зник" утретє... Його справді вертольотом доставили спочатку в Київську область, а потім до Києва. Історію про те, як це відбувалося, з кортежем автомобілів, який супроводжували "Альфа" і СБУ, ви бачили", – розповів Ситник.
За його словами, керівників СБУ, МВС та Офісу генпрокурора того дня не було на зв'язку, оскільки вони засідали в РНБО. Пізніше глава МВС і генпрокурорка все-таки зателефонували в НАБУ, а ось зв'язатися з головою СБУ Іваном Бакановим у НАБУ змогли тільки 3 серпня, коли спецслужба повідомила антикорупційне бюро, що екссуддя у "Феофанії".
Директор НАБУ зазначив, що в березні 2021 року вже було рішення суду Молдови про те, що Чаусу відмовлено в політичному притулку. Його могли законно екстрадувати в Україну, а справу про корупцію – розслідувати. Тепер же "звичайна справа стала політичною", а довіряти свідченням екссудді стало складніше.
"Ми отримали дискредитованого й, можливо, підготовленого фігуранта-свідка Чауса, із ризиками його звернення до ЄСПЛ щодо політичного переслідування в Україні", – підкреслив Ситник.
Контекст:
Чауса підозрюють у хабарництві. 6 вересня 2016 року Верховна Рада зняла з нього недоторканність, пізніше Солом'янський суд санкціонував його затримання. Чаусу загрожує позбавлення волі на строк від восьми до 12 років.
У березні 2017 року стало відомо, що Чауса затримали в Кишиневі. Він намагався дістати політичний притулок в Молдові. Рішення щодо цього очікували наприкінці квітня 2021 року. Українська влада вимагала екстрадиції Чауса.
3 квітня 2021 року Чауса викрали в центрі Кишинева. За даними міністерства внутрішніх справ країни, екссуддю викрала група осіб, яка покинула територію Молдови через кордон з Україною. Викрадачі вели переписку українською. Двох підозрюваних молдовським правоохоронцям вдалося затримати.
НАБУ і Нацполіція України заявили 5 квітня, що нічого не знають про викрадення. Пізніше в СБУ повідомили, що розслідують викрадення і незаконне переправлення екссудді через кордон.
30 липня стало відомо, що Чауса виявили в селі у Вінницькій області. ЗМІ писали, що його затримали співробітники СБУ.
У НАБУ, яке розслідує справу Чауса з 2016 року, спочатку просили СБУ передати їм екссуддю, а до вечора спецпризначенці НАБУ блокували виїзди з управління СБУ в Києві на вулиці Володимирській.
31 липня у СБУ заявили, що не викрадали Чауса. За версією спецслужби, Чаус сам звернувся до співробітників СБУ із заявою про викрадення і позбавлення волі. Адвокат екссудді Ростислав Кравець заявив, що Чаус "поки не є затриманим і перебуває під захистом СБУ". Він зазначив, що Чаусу необхідна медична допомога.
Увечері 3 серпня детективи НАБУ затримали Чауса в лікарні "Феофанія". 4 серпня ВАКС має розглянути клопотання про обрання йому запобіжного заходу.