Справа про розстріли на Майдані: досудове розслідування щодо Януковича завершено – Офіс генпрокурора
Завершено досудове розслідування щодо президента України Віктора Януковича у справі про організацію 18–20 лютого 2014 року силової протидії учасникам Майдану в центрі Києва. Про це 17 листопада повідомила пресслужба Офісу генпрокурора.
Розслідуванням встановлено, що колишні президент, очільник СБУ, міністр внутрішніх справ, керівник ГУ МВС у Києві та їхні заступники, командувач внутрішніх військ МВС, міністр оборони України, командир столичного полку міліції особливого призначення "Беркут" хотіли припинити масові акції протесту, які ставили під загрозу перебування при владі Януковича.
"Перевищуючи владу і службові повноваження та без законних підстав вони організували застосування працівниками правоохоронних органів і військовослужбовцями ЗСУ фізичного насильства, спеціальних засобів, військової техніки, вогнепальної зброї для силової протидії та розгону демонстрантів", – ідеться у повідомленні.
Членами злочинної групи на чолі з експрезидентом у першій половині дня 18 лютого 2014 року було організовано силовий розгін учасників вуличного ходу до Верховної Ради України на підтримку голосування за повернення до Конституції 2004 року, яка передбачала обмеження повноважень президента України.
Після обіду 18 лютого 2014 року було організовано штурм Майдану під виглядом "антитерористичної операції". А вранці 20 лютого – розстріл мітингувальників співробітниками "чорної роти" "Беркуту" та озброєння тітушок вогнепальною зброєю.
Такі дії, за висновками Офісу генпрокурора, призвели до масових жертв серед учасників акцій протесту у центральній частині Києва, зокрема до смерті 67 цивільних осіб. Загалом постраждало 887 цивільних та 132 правоохоронці, майнові збитки завдано на суму понад 16 млн грн.
У Державному бюро розслідувань України повідомляють, що розслідування кримінального провадження тривало вісім років і під час його було зібрано понад 1,5 тис. томів доказів. У Бюро називають інші дані про жертв та постраждалих під час акцій протесту. За даними відомства, 76 людей загинули, понад 800 дістали тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості.
Також у бюро назвали імена підозрюваних у скоєнні тяжких та особливо тяжких кримінальних правопорушень під час масових акцій протесту, що відбувалися в центрі Києва. Це, крім Віктора Януковича, міністр оборони України Павло Лебедєв; голова СБУ Олександр Якименко та його перший заступник – керівник Антитерористичного центру Володимир Тоцький; міністр внутрішніх справ України Віталій Захарченко та його заступник Віктор Ратушняк; начальник Головного управління – командувач внутрішніх військ МВС України Сергій Шуляк; тимчасовий виконувач обов'язків начальника Головного управління МВС України в місті Києві Валерій Мазан та його заступник Петро Федчук; командир ДМОЗ "Беркут", підпорядкованого ГУМВС України в місті Києві Сергій Кусюк.
Сторону захисту про завершення досудового розслідування проінформовано, після ознайомлення захисників із матеріалами справи обвинувальний акт передадуть до суду для розгляду справи in absentia (тобто заочного розгляду) у зв'язку з тим, що фігуранти справи переховуються від органів слідства та суду.
Контекст:
Януковича обрали президентом України у 2010 році. 22 лютого 2014 року, після трьох місяців протестів на Майдані, Верховна Рада визнала його самоусуненим із посади і таким, що не виконує своїх обов'язків, після чого оголосили нові президентські вибори. У тому самому місяці Янукович покинув Україну, зараз із сім'єю проживає у Росії.
У січні 2019 року Оболонський райсуд Києва заочно визнав Януковича винним у державній зраді та пособництві у веденні агресивної війни, його засудили до 13 років позбавлення волі. Також Януковича підозрюють у держзраді через підписання Харківських угод у 2010 році, в організації теракту та вчиненні умисних вбивств на Майдані 2014-го.