Справа "Роттердам плюс". У НАБУ підтвердили підозри для ексголови Нацкомісії з енергетики і ще п'ятьох людей
Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, у 2016 році прийняла пропозицію приватної компанії та вказала недійсні витрати у формулі, за якою було розраховано тариф для всієї теплової генерації. Це призвело до зростання вартості всієї електричної енергії в Україні, повідомили в Національному антикорупційному бюро. У межах цієї справи оголошено підозри шістьом особам, причетним до введення формули "Роттердам плюс".
Детективи Національного антикорупційного бюро України повідомили про підозру у зловживанні службовим становищем шістьох осіб, причетних до введення формули "Роттердам плюс". Серед них ексголова Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), і чинний глава державного підприємства "Оператор ринку". Про це інформує пресслужба НАБУ.
"8 серпня детективи НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури за оперативної підтримки Служби безпеки України повідомили шістьом особам, причетним до запровадження так званої формули "Роттердам плюс", про підозру у вчиненні дій, у результаті яких споживачам електроенергії завдано 18,87 млрд грн збитків", – ідеться в повідомленні.
Також серед підозрюваних – начальник відділу та керівник управління НКРЕКП, заступник комерційного директора однієї з приватних компаній групи – головного оператора на ринку теплогенерації України, директор департаменту однієї з компаній цієї групи.
У НАБУ зазначили, що одого із підозрюваних – ексчлена НКРЕКП – затримано, місцеперебування колишнього голови НКРЕКП і топменеджерів групи компаній наразі невідоме.
Дії всіх шістьох кваліфіковано за ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України (зловживання службовим становищем). Представникам приватних компаній інкримінують пособництво.
"Слідство встановило, що представники групи приватних теплогенерувальних компаній у 2015 році почали тиснути на керівництво НКРЕКП, аби воно включило до тарифу на електроенергію, що виробляли ТЕС цієї групи, витрати, які насправді не здійснювалися, а саме – витрати на доставку і перевалку енергетичного вугілля в Україну з портів у Європі", – зазначили в НАБУ.
У березні 2016 року НКРЕКП прийняла пропозицію, надавши зазначені недійсні витрати у формулі, за якою було розраховано тариф для всієї теплової генерації. Це призвело до зростання вартості всієї електричної енергії, і, як наслідок, до зростання тарифів на електроенергію для промисловості, об'єктів соціальної інфраструктури.
"У результаті подорожчали товари та послуги для кінцевого споживача, у тому числі першої необхідності", – зазначили в НАБУ.
14,3 млрд грн із загальної суми збитків у розмірі 18,87 млрд грн отримали приватні компанії – ініціатори запровадження "Роттердам плюс", зазначили правоохоронці.
Триває встановлення інших осіб, причетних до скоєння злочину.
Сьогодні "Економічна правда" написала, що детективи НАБУ затримали директора держпідприємства "Оператор ринку" Володимира Євдокімова і підготували підозру колишньому голові НКРЕКП Дмитрові Вовку.
24 березня 2017 року НАБУ відкрило кримінальне провадження, у межах якого розслідує дії членів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), затвердили вугільну формулу "Роттердам плюс".
Із 1 липня набув чинності новий ринок електроенергії, у зв'язку з чим колишні принципи формування цін скасовано і формула "Роттердам плюс" припинила дію. Розслідування Національного антикорупційного бюро триває.