Справи Майдану через реорганізацію судів нікуди не подінуться. Як і всі інші, вони перейдуть в окружні суди – юрист Куйбіда
Указ про ліквідацію низки судів президент України може видати тільки до кінця поточного року, тому що потім він утратить ці повноваження, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" головний експерт групи судової реформи "Реанімаційного пакету реформ", член Громадської ради доброчесності Роман Куйбіда.
Реорганізація судів в Україні у межах судової реформи не призведе до закриття справ, пов'язаних із подіями на Євромайдані, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" головний експерт групи судової реформи "Реанімаційного пакету реформ", член Громадської ради доброчесності Роман Куйбіда.
"Наскільки мені відомо, Вища рада правосуддя погоджує документи, пов'язані з реорганізацією судів. Тобто одні суди ліквідують і на їхньому місці створюють інші – окружні. Цей процес відбуватиметься практично по всій країні, зокрема і в Києві. Щоб цей процес стартував, президент має видати відповідний указ. Але зробити це він може тільки до кінця 2017 року. Річ у тім, що з наступного року глава держави втратить ці повноваження відповідно до перехідних положень змін до Конституції. У майбутньому цю функцію буде виконувати Верховна Рада України шляхом ухвалення законів. Справи Майдану через реорганізацію судів нікуди не подінуться. Як і всі інші, вони перейдуть в окружні суди", – зазначив юрист.
Він підкреслив, що процедуру ліквідації судів в Україні прописано нечітко.
"Інше питання, що сама процедура реорганізації судів досить туманна. Потрібно буде оголошувати конкурси, на підставі яких і сформують нові суди. До того, як їх укомплектують, будуть продовжувати працювати старі суди. На мою думку, уся ця процедура може тривати щонайменше рік. До того ж вона не дуже чітко прописана. І чи будуть у цей час розглядати нинішні справи – велике запитання. Очевидно, що суддя, який розглядав певну справу, потрапивши в новий суд, не переглядатиме матеріалів заново. Він і так уже з ними ознайомлений. Зараз президенту залишилося тільки підписати указ. Опублікувати його можна вже і в новому році", – резюмував Куйбіда.
У межах судової реформи в Україні планують ліквідувати 142 місцеві загальні суди і створити 74 окружні суди. Це передбачено проектами указів президента України "Про ліквідацію місцевих загальних судів та утворення окружних судів". Мова йде, зокрема, про ліквідацію 10 районних судів Києва і створення замість них шести окружних судів.
За словами адвоката, представника Адвокатської дорадчої групи, яка захищає інтереси сімей загиблих на Майдані, Євгенії Закревської, ані у проекті указу президента України Петра Порошенка про ліквідацію низки судів у межах судової реформи, ані у відповідному рішенні Вищої ради правосуддя, ані в законі про судоустрій немає жодних положень про долю справ, які розглядали суди, що належить закрити.