Ставнійчук: Судді ВАКС створюють штучні перепони для роботи адвокатів
Адвокатська спільнота готова долучитися до вирішення проблем єдності судової практики з метою забезпечення верховенства права в Україні, заявила голова комітету з питань верховенства права Національної асоціації адвокатів України Марина Ставнійчук.
Судді Вищого антикорупційного суду (ВАКС) створюють передумови для усунення адвоката від надання правової допомоги клієнту і штучно звужують процесуальні механізми діяльності сторони захисту, заявили в Національній асоціації адвокатів України (НААУ).
Голова комітету з питань верховенства права НААУ Марина Ставнійчук під час круглого столу "Актуальні виклики в діяльності Вищого антикорупційного суду" зазначила, що НААУ налаштована на конструктивну інституційну співпрацю з ВАКС, адже адвокатська спільнота усвідомлює загальну відповідальність за якість правосуддя і захист прав людини в Україні.
Водночас 50-тисячна адвокатська спільнота надзвичайно стурбована питаннями конституційної легітимності створення антикорупційної інфраструктури в Україні, обвинувальним ухилом протягом першого року діяльності ВАКС і порушенням правил етичної поведінки суддів ВАКС, а також правоохоронців стосовно адвокатів, зазначила Ставнійчук.
На її думку, швидке і неякісне ухвалення антикорупційного законодавства вже призвело до того, що Конституційний Суд визнав неконституційним указ про призначення Артема Ситника главою Національного антикорупційного бюро. Також на розгляді КС наразі подання щодо неконституційності окремих положень закону про НАБУ.
"Поки що будемо сподіватися на те, що КСУ зможе забезпечити тонкий баланс реперних точок у дотриманні демократичних стандартів у сфері прав людини. Але вже сьогодні очевидні тенденції, які дають підстави адвокатській спільноті серйозно хвилюватися щодо тенденцій роботи, у тому числі в роботі ВАКС", – сказала вона.
За словами Ставнійчук, ВАКС досить часто легітимізує неконституційну діяльність НАБУ.
"Ми б хотіли, щоб ситуація, коли половина адвокатів Києва вже побувала на допитах у НАБУ, що підриває реальну довіру до адвокатської діяльності і не дає можливості вільно обирати захисника, а адвокатам – незалежно працювати, буде взята під особливий контроль ВАКС", – висловила надію голова комітету.
З погляду етики викликає питання практика ототожнення адвоката з клієнтом, створення передумов для усунення адвоката від надання правової допомоги клієнту і штучне звуження у процесуальних механізмах діяльності сторони захисту, підкреслила вона. Ставнійчук нагадала, що Рада адвокатів України в останніх рішеннях і зверненнях до міжнародних інституцій привертала увагу до всіх цих порушень.
"І ми тут, на круглому столі, для того, щоб запропонувати ВАКС скласти план заходів щодо інституційної співпраці. Зокрема, запровадження практики поширення професійної етики між ВАКС і адвокатською спільнотою, забезпечення конституційних принципів і засад правосуддя на основі верховенства права й питання конституційної легітимності антикорупційної системи. І це принципове питання, а не маленька проблема", – підкреслила вона.
Адвокатська спільнота готова долучитися до вирішення проблем єдності судової практики з метою забезпечення верховенства права в Україні, заявила Ставнійчук.