Стефанчук: Децентралізація триватиме – у змінах Конституції України, розвитку місцевого самоврядування, підтримці тероборони
"На мою думку, під час війни було продемонстровано, що децентралізація – успішна реформа України. Так, окремі невеликі містечка мали можливість стримати велику армію саме тому, що там – процес децентралізації: було окреме фінансування, підтримка, довіра громад до лідерів. І в цьому відмінність України, наприклад, від Росії, де всі чекають на вказівку "згори", яку спустять "донизу". У нас же приймають рішення на рівні громад – це великий плюс, який варто зберегти", – сказав спікер.
На його думку, децентралізація, як і демократія, притаманна Україні історично: вона "одвічно була децентралізованою державою", де кожна територіальна громада мала право голосу.
"Безперечно, децентралізація триватиме – і у частині змін до Конституції України, і у частині розвитку й закріплення питань, пов'язаних із місцевим самоврядуванням, і у частині підтримки сил територіальних громад, які загалом формують сили України", – заявив Стефанчук.
Журналісти звернули увагу на наявність в Україні "конфліктів за участю деяких міських голів".
"Думаю, що це дуже індивідуально щодо кожного конкретного випадку. Але в цілому ми маємо визнати, що децентралізація дала можливість стримати ворога на дуже багатьох напрямках. Водночас на інших показала свої вади, які варто проаналізувати і врахувати при подальшій розробці законодавства та його реалізації щодо цієї реформи", – відповів очільник Ради.
Контекст:
Реформа децентралізації в Україні розпочалася у 2014 році. Процес створення нових адміністративно-територіальних одиниць – об'єднаних територіальних громад – стартував 2015-го.
31 серпня 2015 року Верховна Рада ухвалила у першому читанні зміни до Конституції щодо децентралізації. Остаточне ухвалення відповідного законопроєкту було заблоковано через наявність у ньому норм про особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей.
16 квітня 2020 року парламент ухвалив законопроєкт №2653 про внесення змін до закону "Про місцеве самоврядування". Законопроєктом, зокрема, введено поняття адміністративного центру і території територіальної громади.
У грудні 2021 року в Раді створили робочу групу стосовно змін до Конституції щодо децентралізації.
У січні 2023 року прем'єр-міністр Денис Шмигаль анонсував ввведення в Україні інституту префектів – посадовців, які здійснюватимуть адміннагляд на місцях.