Стефанішина не відкидає, що в колах НАТО можуть обговорювати "непристойні" пропозиції щодо членства України в Альянсі

Україні не надходили "непристойні" пропозиції від НАТО, зазначила Стефанішина
Фото: EPA

Україна не відкидає, що в колах НАТО обговорюють пропозиції для України, які вона вважала б "непристойними". Про це 14 вересня в інтерв'ю "Радіо Свобода" після зустрічі з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом заявила віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина. 

Утім, вона додала, що українським посадовим особам такі пропозиції не надходили. 

"До українських офіційних осіб ніхто з лідерів, політиків або колег з дипломатичного, політичного корпусу не звертався з такими пропозиціями, вочевидь, розуміючи, що це буде прийнято як ознака слабкості й недалекоглядності", – сказала вона.

Як підкреслила віцепрем’єр-міністерка, якщо схожі ідеї й обговорюють, то вони не матимуть підтримки. 

Стефанішина уточнила, що зі Столтенбергом таких тем не обговорювала. 

15 серпня керівник апарату генерального секретаря НАТО Стіан Єнсен припустив, що Україна може набути членства в НАТО в обмін на передавання частини своєї території Росії і що це може бути частиною закінчення війни в Україні. За його словами, дискусія про можливе членство України в НАТО після війни вже триває, і під час обговорень звучать варіанти, які передбачають територіальні поступки з боку Києва.

"Я не кажу, що так має бути. Але це може бути можливим рішенням", – сказав Єнсен.

Контекст:

На тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від позаблоковості. Протягом останніх років Україна прагнула членства в НАТО, курс на вступ до Альянсу зафіксовано в її Конституції.

2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020 року Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО. Проте плану дій щодо членства Україні не надали.

У підсумковому документі саміту НАТО, який відбувся у Вільнюсі 11–12 липня 2023 року, ідеться, що Україні для вступу у блок уже не потрібен план дій щодо членства, але поки в ньому немає запрошення в Альянс. "Ми будемо готові надіслати Україні запрошення до вступу в Альянс, коли союзники погодяться із цим і буде виконано відповідні умови", – ідеться в комюніке.