Столтенберг через Угорщину організує в Бухаресті окрему зустріч глав МЗС НАТО й України – Ніколенко
Про це 29 листопада у Facebook повідомив речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.
"Деякі ЗМІ дали новину про нібито раптову зміну формату участі [глави МЗС України] Дмитра Кулеби на заході НАТО в Бухаресті. Насправді це не так, – наголосив Ніколенко. – З 2017 року Угорщина блокує проведення засідань комісії Україна – НАТО вище рівня послів. Відповідно, глави МЗС наразі не можуть офіційно збиратися під парасолькою комісії. Аби формально подолати угорське вето, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг організує у Бухаресті окрему зустріч міністрів закордонних справ НАТО та України".
За словами речника МЗС, це повноцінна міністерська зустріч, але не у форматі комісії Україна – НАТО.
"У такому ж форматі раніше зустрічалися і міністри оборони НАТО та України. Після того, як Угорщина зніме своє застереження, міністерські зустрічі можуть проходити і в рамках комісії Україна – НАТО", – наголосив Ніколенко.
Він розповів, що Кулеба на зустрічі з главами МЗС Альянсу в Бухаресті обговорить "подальшу військову допомогу та відновлення української енергетичної інфраструктури", а також проведе низку двосторонніх зустрічей.
Контекст:
Відносини Києва і Будапешта погіршилися після ухвалення в Україні у вересні 2017 року закону "Про освіту". Відповідно до норм цього документа, розширили використання державної мови у шкільному навчанні. Угорщина висловила занепокоєння щодо майбутнього угорської меншини в Україні.
Українська сторона пояснювала, що в угорських школах на Закарпатті українську мову викладали в таких мізерних обсягах, що після закінчення школи більшість молодих угорців практично її не розуміла. Тож у них виникають проблеми під час вступу до українських університетів і пошуку роботи.
У Будапешті блокують засідання комісії Україна – НАТО на найвищому рівні і заявляють, що готові протистояти євроатлантичній інтеграції України, доки до закону не внесуть змін.
Також в Угорщині вважали неприйнятним ухвалений у 2019 році закон про функціонування української мови як державної. Глава МЗС Петер Сіярто говорив, що цей закон порушує права угорської меншини в Україні.
Посол в Україні Іштван Ійдярто заявляв у травні, що Угорщина "ніколи не була проти" вступу України в НАТО і "не буде проти", якщо Україна вирішить приєднатися до Альянсу.