Столтенберг: Попередня умова, щоб членство України в НАТО взагалі було на столі переговорів, – її перемога, і ми допомагаємо їй зробити це
За словами Столтенберга, "найбільш нагальне завдання" полягає в тому, щоб Україна "перемогла як суверенна, незалежна демократична держава в Європі".
"А для цього нам потрібно максимально мобілізуватися, коли йдеться про військову, економічну, фінансову і гуманітарну підтримку України. І це саме те, що ми робимо. Якщо Україна не переможе як незалежна суверенна держава, то, звичайно, питання про членство взагалі не стоїть. Бо тоді в нас більше немає кандидата в члени. Отже, хай що ви думаєте про те, коли Україна може стати членом, попередньою умовою для того, щоб це питання взагалі було за столом переговорів, є перемога України, і ми допомагаємо Україні зробити це", – заявив він.
Генсек зазначив, що на зустрічі глав МЗС країн НАТО в Бухаресті 29–30 листопада союзники "чітко давали зрозуміти", що готові надати підтримку передовою військовою технікуою боєприпасами, паливом і всім, що необхідно Україні для самооборони.
Також, за його словами, НАТО потрібно розвивати тісніше політичне і практичне партнерство з Україною.
"Це зміцнить їхні інститути. Це допоможе їм перейти від стандартів екіпірування радянських часів до сучасних доктрин екіпірування НАТО. Це добре для України, це добре для нас, це підвищить оперативну сумісність, але також допоможе Україні наблизитися до членства. Тому я думаю, що зараз важливо, щоб ми рухалися вперед крок за кроком. Найважливіший і невідкладний крок – домогтися перемоги України, і саме цим ми і займаємося", – заявив він.
Контекст:
Упродовж останніх років Україна прагнула членства в НАТО, курс на вступ до Альянсу зафіксований у її Конституції.
У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна здобула статус партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначили, що Альянс підтримує вступ України в НАТО. Проте плану дій щодо членства Україні не надали.
30 вересня 2022 року, після того, як президент Росії Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.